تلنگری نو در آموزش ایران

فهرست مطالب

درس ریاضی کنکور تجربی در رتبه نهایی داوطلبان تاثیر به‌سزایی دارد. به همین علت برنامه‌ریزی و مطالعه آن هم اهمیت زیادی برای داوطلبان کنکور دارد. بر خلاف بسیاری از دروس، مطالعه درس ریاضی به تنهایی و با استفاده از کتاب درسی و جزوات معمولی آمادگی مناسبی برای کنکور ایجاد نمی‌کند و ممکن است عملا بی‌فایده باشد. اگر می‌خواهید در این درس درصد بالایی کسب کنید، انتخاب یک دبیر ریاضی کنکور برای آموزش نکات مهم و روش‌های تست‌زنی بیشترین کمک را به شما می‌کند. به همین دلیل است که می‌خواهیم در این مقاله راه‌های پیدا کردن بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

 

اصول مطالعه ریاضی کنکور تجربی

قبل از این که به سراغ مرور معیارهای انتخاب بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی برویم، ابتدا به طور خلاصه روش مطالعه این درس را بررسی می‌کنیم تا اهمیت حضور دبیر ریاضی کنکور تجربی را در سال کنکور بیشتر و بهتر درک کنید.

 

 • آشنایی با مفاهیم پایه

اولین مرحله از مطالعه ریاضی، آشنایی با مفاهیم پایه‌ای است. در حقیقت دانش‌آموزان باید در طول سال‌های تحصیلی مباحث اصلی و پایه‌ای را به خوبی یاد گرفته باشند تا در سال کنکور بتوانند از عهده آن برآیند. با این حال به دلایل مختلف، تسلط نداشتن بر مفاهیم اولیه یکی از مشکلات اساسی داوطلبان در سال کنکور است. یکی از مشخصات مهم بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی این است که با توجه به سطح داوطلبان، بتواند مفاهیم پایه‌ای را به خوبی آموزش دهد و آموزش را با نکات پیچیده و خاص شروع نکند.

 

 • پیوستگی مطالعه در مباحث

در کنکور تجربی 30 سوال به درس ریاضی اختصاص دارد و بودجه‌بندی این درس با توجه به مباحث مختلف است. در نظر داشته باشید برای مثال در ریاضی کنکور مجموعا 4 سوال از مبحث مثلثات طرح می‌شود، که ممکن است از هر سه سال تحصیلی (دهم، یازدهم و دوازدهم) یا ترکیب آن‌ها طرح شده باشند.

بهترین دبیر ریاضی تجربی باید بتواند به خوبی با توجه به بودجه‌بندی تدریس خود را پیش ببرد. در ادامه بودجه بندی‌ریاضی کنکور تجربی را آورده‌ایم:

 • بخش مثلثات: 4 سوال
 • بخش هندسه: 3 سوال
 • بخش احتمالات: 2 سوال
 • بخش مشتق: 4 سوال
 • بخش الگو: 1 سوال
 • بخش معادلات و نامعادلات: 3 سوال
 • بخش لگاریتم: 2 سوال
 • بخش آمار: 1 سوال
 • بخش کاربرد مشتق: 2 سوال
 • بخش مقاطع مخروطی: 1 سوال
 • بخش شمارش بدون شمردن: 1 سوال
 • بخش حد و پیوستگی: 4 سوال
 • بخش تابع: 2 سوال

برای آشنایی کامل با بودجه‌بندی درس‌های مختلف در کنکور 1402، می‌توانید مقالات یادووین را مطالعه کنید.

 

 • حل تمرین و تست‌ زنی

تنها روش تسلط به مباحث مختلف ریاضی، حل تمرین و تست زدن است. پس از مطالعه اولیه و پیدا کردن تسلط نسبی به موضوع، شما باید تست‌های هر مبحث را حل کنید. دقت کنید که سوالات کنکور سراسری هر سال مفهومی‌تر می‌شوند و سطح سختی آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه بهترین دبیر ریاضی تجربی باید بتواند علاوه بر حل تست‌های  کنکور سال‌های قبل، با طرح سوالات جدید و ترکیبی، دانش‌آموزان را به چالش بکشد و توانایی آن‌ها در تست‌زنی را بیشتر کند.

 

 • مرور دوره‌ای

در همه درس‌های کنکور از جمله ریاضی تجربی، برای تثبیت و ماندگاری در ذهن، مباحث باید به طور منظم مرور شوند. کسی که قرار است بهترین دبیر ریاضی تجربی کنکور باشد باید برنامه تدریس خود را به‌گونه‌ای تنظیم کند که با زمان‌بندی مشخص، مباحث قبلی را هم برای دانش‌آموزان دوره کند.

 

بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی چه ویژگی‌هایی دارد؟

افراد زیادی ریاضی و دیگر دروس کنکور را تدریس می‌کنند، چیزی که زیاد است مدرس کنکور! با این حال از بین آن‌ها تعداد کمی در چشم دانش‌آموزانشان به بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی تبدیل می‌شوند. در ادامه تلاش کرده‌ایم مهم‌ترین مشخصات بهترین استاد ریاضی کنکور تجربی را بررسی کنیم:

 

 1. دانش به روز: از اولین ویژگی‌هایی که در دبیر ریاضی کنکور تجربی باید به دنبال آن باشید، داشتن علم و تخصص کافی در این زمینه است. با توجه به تغییرات سال‌های اخیر کنکور سراسری، بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی باید علاوه بر دانش و تخصص کافی، اطلاعات به‌روزی از شرایط دقیق کنکور و تمام اطلاعیه‌های سازمان سنجش داشته باشد.
 2. مدیریت زمان: به طور معمول داوطلبان کنکور در دو برهه از زمان به سراغ مدرسین ریاضی کنکور می‌روند: ابتدای تابستان سال کنکور و زمان‌های جمع‌بندی (دی و خرداد). کسی که می‌خواهد بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی باشد باید در هر دو بازه زمانی بتواند با مدیریت زمان مناسب به یادگیری و تسلط دانش‌آموزان بر مباحث ریاضی کمک کند. همچنین داوطلبان باید بتوانند با برنامه دبیر ریاضی، موضوعات را دوره کنند.
 3. ارائه راه‌حل‌های کاربردی: برای حل سوالات ریاضی کنکور، از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد، اما برای موفقیت در کنکور باید از میان روش‌های مختلف، سریع‌ترین و کاربردی‌ترین را انتخاب کرد. برای بررسی دبیر ریاضی کنکور تجربی، روش‌های حل تست و کاربرد آن‌ها را بررسی کنید.
 4. تدریس مفهومی: با گذشت زمان سوالات کنکور ترکیبی‌تر و مفهومی‌تر می‌شوند؛ یک دبیر ریاضی خوب باید با تدریس مفهومی و حل تست‌های ترکیبی، به موفقیت داوطلبان کمک کند.
 5. رزومه قوی و موفق: از معیارهایی که می‌توان بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی را شناخت، موفقیت دانش آموزان قبلی دبیر و درصدهای ریاضی آن‌هاست. قابل قبول بودن میانگین درصد ریاضی داوطلبان قبلی، می‌تواند نشان‌دهنده توانایی مدرس باشد.
 6. رفع اشکال: داوطلبان با توجه به برنامه درسی خود علاوه بر تست‌های خود استاد، تست‌ها و سوالات دیگری نیز حل می‌کنند و ممکن است با اشکالاتی مواجه شوند. بهترین استاد ریاضی کنکور تجربی باید برای دانش‌آموزان خود وقت بگذارد و زمانی را به رفع اشکال‌هایشان اختصاص دهد.
 7. فن بیان گیرا: بیشترین چیزی که داوطلبان با آن ارتباط دارند، فن بیان و لحن گفتار دبیر است. پس بهترین استاد ریاضی کنکور تجربی باید لحنی واضح و گیرا داشته باشد تا ارتباط مناسب با داوطلبان حفظ شود. اگر دانش‌آموزان ارتباط خوبی با استاد برقرار نکنند حتی از بهترین شیوه تدریس هم چیزی یاد نمی‌گیرند.

جمع بندی

سال کنکور مهم‌ترین سال زندگی شماست. انتخاب استاد برای ریاضی و بقیه درس‌ها، سرمایه گذاری بلند مدت برای آینده شماست. اما دقت کنید به همین بهانه درگیر هزینه‌های گزاف نشوید. زمانی که می‌خواهید برای درس‌های خود یک دبیر بگیرید، علاوه بر بررسی ابعاد مختلف، به مقرون به صرفه بودن هزینه‌های صرف شده دقت کنید.

همچنین توجه داشته باشید که افراد زیادی در درس ریاضی مشکل دارند. بهترین استاد ریاضی کنکور تجربی باید بتواند به همه سطح دانش آموزی آموزش دهد و آن‌ها بتوانند از آموزش‌های استاد استفاده کنند.

البته حتی زمانیکه که بهترین دبیر ریاضی کنکور تجربی را داشته باشید، باز هم نتیجه و درصد کنکورتان به تلاش شما بستگی دارد. می‌توانید با داشتن برنامه ریزی شخصی سازی شده برای خودتان و تلاش کافی، نتیجه دلخواهتان را به دست آورید. می‌توانید از مشاورین یادووین برای همراهی‌تان در سال کنکورتان کمک بگیرید. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.