مشاوره کنکور یادوین

یادوین تلنگری نو در آموزش ایران!

کنکور؛ واژه‌ای که تقریبا اکثر افراد جامعه به نوعی با آن سروکار داشته‌اند. کنکور مسیر پر‌چالشی که دهه‌ها است ذهن بیشتر دانش‌آموزان را به خود مشغول کرده است. آیا واقعا کنکور شکاندن شاخ غول است؟ اغلب داوطلبان و خانواده‌های آنها استرس زیادی را قبل از شروع آزمون و حتی تا زمان اعلام نتایج تجربه می‌کنند، اما کنکور آنچنان هم سخت و دست‌نایافتنی نیست. مشاوره کنکور و بهره‌گیری از نظرات مشاوران باتجربه و کاربلد، می‌تواند این مسیر پرفراز و نشیب را برای هر داوطلبی هموار کند.

قطعا همه داوطلبان در مورد نحوه برگزاری آزمون، منابع مناسب هر رشته، ضرایب زیرگروه‌ها، مشاغل مرتبط با هر رشته، بودجه‌بندی سوالات و … اطلاعات کافی ندارند. همین موضوع بخشی از استرس و نگرانی‌های داوطلبان را تشکیل می‌دهد. مشاوره مناسب با برنامه‌ریزی صحیح، می‌تواند تا حدود زیادی این نگرانی‌ها را رفع کند. در این مطلب از دریچه‌ای متفاوت به کنکور نگاه خواهیم کرد.

02191690978

چرا باید مشاوره کنکور داشته باشیم؟

اکثر داوطلبان کنکور، تجربه و تخصص لازم را در مورد نحوه مطالعه، برنامه‌ریزی، مدیریت زمان، منابع کنکور، شیوه‌های تست‌زنی و … ندارند. به همین دلیل به تخصص و مهارت افراد خبره و باتجربه در این زمینه نیازمندند؛ افرادی که سال‌هاست با داوطلبان، آزمون‌ها و مهارت‌های کنکور سروکار دارند. این افراد می‌توانند مشاوره‌های خوبی را در زمینه برنامه‌ریزی، آموزش مهارت‌ها، انتخاب بهترین منابع، شیوه مطالعه و … به شما بدهند.

با توجه به توضیحات فوق، می‌توان به این نتیجه رسید که استفاده از نظرات مشاوره کنکور، برای موفقیت در این آزمون ضروری به‌نظر می‌رسد. استفاده از مشاوره برای موفقیت در کنکور، توصیه اکثر کارشناسان، داوطلبان و رتبه‌های برتر سال‌های گذشته است. مشاوران تحصیلی و کنکور می‌توانند داوطلبان را در زمینه برنامه‌ریزی درسی، آموزش مهارت‌ها و … کمک کنند.

امروزه بخش اعظمی از جامعه آماری کنکور سراسری از اهمیت استفاده از مشاوره برای کنکور آگاهی دارند. به همین دلیل در مراحل و مقاطع مختلف از مشاوران بهره می‌گیرند. البته جامعه آماری مشاوره تحصیلی به کنکور سراسری محدود نمی‌شود. دانشجویان، داوطلبان پشت کنکور، افراد میانسال یا کهنسال که قصد ادامه تحصیل دارند، دانش‌آموزان دبیرستانی و … هم می‌توانند از خدمات مشاوره استفاده کنند.

یکی از مسائلی که داوطلبان کمتر به آن توجه می‌کنند، موضوع مدیریت زمان است. برای خواندن منابع کنکور، وقت کمی خواهید داشت. به همین دلیل مشاوره کنکور، می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح، زمان شما را مدیریت کند. همه این مسائل اهمیت نقش مشاوره را در کنکورهای سراسری نشان می‌دهند.

۷ ویژگی مشاور مناسب کنکور

یکی از مهم‌ترین چالش‌های داوطلبان، انتخاب مشاور مناسب است. با توجه به این که کنکور از حساس‌ترین آزمون‌های زندگی هر داوطلب محسوب می‌شود، بحث مشاوره کنکور و انتخاب مشاور مناسب اهمیت زیادی پیدا می‌کند. مشاوری که انتخاب می‌کنید، باید ویژگی‌های مشخصی داشته باشد. مشاور خوب، می‌تواند قبولی و موفقیت شما در آزمون را تضمین کند. اگر در انتخاب مشاور به‌خوبی عمل کنید، بسیاری از نگرانی‌ها و دغدغه‌های شما کمتر می‌شوند. در ادامه چند ویژگی یک مشاور مناسب را بررسی می‌کنیم.

مشاور باید نسبت به ضعف‌های شما در دروس مختلف شناخت داشته باشد. برای این کار باید هم روی دروس و هم روانشناسی تسلط داشته باشد. اگر نقاط ضعف شما در دروس شناسایی نشوند، احتمال عدم‌موفقیت در آزمون افزایش پیدا می‌کند. البته شناخت نقاط ضعف، اولین قدم برای موفقیت محسوب می‌شود. مشاور یا تیم مشاوره کنکور، باید راهکارها و برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای رفع این نقاط ضعف ارائه دهند. معمولا داوطلبانی در آزمون سراسری رتبه‌های برتر می‌شوند که ابتدا به رفع نقاط ضعفشان می‌پردازند.

ممکن است برخی مشاوران کنکور، برخورد و رفتار زننده و نامناسبی با داوطلب داشته باشند. این موضوع باعث می‌شود تا شما به‌راحتی نتوانید با او ارتباط برقرار کرده و مسائل خود را در میان بگذارید. به همین دلیل یکی از ویژگی‌های مهمی که مشاور خوب باید داشته باشد، رفتار و برخورد مناسب است. مشاور کنکور باید دلسوز و مهربان باشد و فضای امنی را برای داوطلب ایجاد کند. برخورد دلسوزانه و دوستانه باعث می‌شود تا داوطلب به‌راحتی مسائل درسی و خانوادگی خود را مطرح کند.

برای موفقیت و پیشرفت در دروس مختلف، باید برنامه‌ مدون و مشخصی داشته باشید. مشاوره کنکور این امکان را برای شما فراهم می‌کند. با توجه به این که زمان برای کنکور سراسری محدود است، مساله برنامه‌ریزی و مدیریت زمان بسیار حیاتی است. برنامه‌ریزی صحیح یک مهارت است که مشاور خوب باید آن را داشته باشد. اساسا اگر مشاور برنامه‌ریزی مناسبی انجام ندهد، نمی‌توان انتظار زیادی برای موفقیت داشت. مشاور با توجه به نقاط ضعف شما، اقدام به برنامه‌ریزی می‌کند. نکته مهمی که در این برنامه‌ریزی‌ها باید رعایت شود، رعایت اولویت دروس تخصصی و عمومی است. همچنین این برنامه‌ریزی‌ها باید با توجه به وضع درسی و شرایط خانوادگی انجام شوند.

برخی مشاوران مهارت‌های مربوط به کنکور و برنامه‌ریزی‌های لازم را به داوطلب ارائه می‌دهند، اما دیگر خبری از وضعیت پیشرفت آنها نمی‌گیرند. مشاور یا تیم مشاوره مناسب، باید به طور مداوم پیگیر وضعیت درسی و پیشرفت داوطلب باشند. اگر مشکلی در روند برنامه‌ریزی و خواندن دروس وجود دارد، باید توسط مشاور پیگیری و برطرف شود. همچنین ممکن است داوطلب گاهی بنا به دلایلی انگیزه خود را از دست بدهد. مشاوره کنکور مناسب و به‌موقع، باعث می‌شود این اتفاق رخ ندهد.

برای اینکه مشاور حداکثر تاثیر را روی داوطلب بگذارد، باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشد. مشاورانی که خود از رتبه‌‌های برتر سالیان گذشته هستند، می‌توانند تجربیات خود را با داوطلبان به صورت ملموس‌تر در میان بگذارند. مشاورانی که رتبه برتر کنکور بوده‌اند، اطلاعات خوبی از نحوه شرکت در آزمون در اختیار شما قرار می‌دهند. آنها در واقع راه رسیدن به موفقیت را تجربه کرده‌اند و بهترین مشاور برای شما خواهند بود. مشاورانی که فاقد این ویژگی هستند، نمی‌توانند شما را به موفقیت نزدیک کنند. چرا که تجربه ملموسی از موفقیت در آزمون سراسری ندارند.

مشاور خوب، باید فوت کوزه‌گری کنکور را به شما بیاموزد! هرچقدر هم که برنامه‌ریزی درسی خوبی داشته باشید، اما مهارت‌های تست‌زنی و … را یاد نگیرید، احتمال موفقیت شما در کنکور کاهش پیدا خواهد کرد. برای موفقیت در کنکور به چیزی فراتر از برنامه‌ریزی و درس خواندن نیاز دارید. مشاوره کنکور همراه با مشاور باتجربه، امکان یادگیری مهارت‌های مرتبط با کنکور را برای شما فراهم می‌کند. مشاور خوب باید فوت و فن درس خواندن، تست‌زنی، حل مسائل و … را در اختیار شما قرار دهد.

برخی مشاوران با توجه به کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهند، قیمت بسیار مناسبی دریافت می‌کنند. شما باید مشاوری را انتخاب کنید که علاوه‌بر کیفیت بالا، قیمت مناسبی هم داشته باشد. البته مسئله قیمت نباید باعث شود تا سراغ مشاوران رده پایین بروید. هزینه کردن برای مشاوره کنکور، مثل سرمایه‌گذاری بلند مدت است که نتیجه آن در کنکور مشاهده خواهد شد. به همین دلیل قبل از انتخاب مشاور، خدمات و هزینه مربوط به ارائه خدمات را از مرکز مشاوره مدنظرتان جویا شوید.

منظور از برنامه‌ریزی درسی صحیح برای کنکور چیست؟

برنامه‌ریزی درسی فرایندی است که نیاز به سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه‌های مختلف دارد. برنامه‌ریزی درسی صرفا چیدمان و قرار دادن دروس در زمان‌های مختلف نیست بلکه فرایندی است که شامل طراحی منظم، اجرای اصولی، تغییر عادات غلط و … می‌شود. به همین دلیل برنامه‌ریزی کار پیچیده و حساسی است. مشاوره کنکور باید تمام این فاکتورها را در برنامه‌ریزی درسی رعایت کند.

تیم مشاوره ابتدا اقدام به اولولت‌بندی دروس مختلف با توجه به نقاط ضعف داوطلب می‌کند. همچنین برنامه مرور و جمع‌بندی دروس هم در آن گنجانده می‌شود. استفاده از کتب و ویدئوهای کمک آموزشی هم از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل در برنامه‌ریزی درسی باید به این نکته هم توجه شود.

نکته بسیار مهمی که در برنامه‌ریزی درسی صحیح وجود دارد، طراحی آن براساس شرایط و نیازهای هر داوطلب است. ممکن است یک برنامه‌ریزی بسیار اصولی باشد، اما دردی از داوطلب دوا نکند؛ چرا که شرایط او در این برنامه‌ریزی در نظر گرفته نشده است. حجم مطالب بسیار بالاست و از طرف دیگر فعالیت‌های شخصی و خانوادگی داوطلب هم وجود دارند. در اینجا مدیریت زمان حرف اول و آخر را می‌زند. برنامه‌ریزی صحیح و اصولی باید زمان‌بندی مشخص و انعطاف‌پذیری مناسبی داشته باشد.

نکته دیگر در خصوص جزئیات برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی در مشاوره کنکور، نباید مبهم و کلی باشد. برای مثال باید دقیقا مشخص شود که در چه تاریخی کدام مباحث از درس ادبیات، زبان، ریاضی و … خوانده شوند. همچنین زمان تست‌زنی، مرور و … هم باید به تفکیک مشخص شوند.

بررسی 3 نکته مهم در برنامه‌ریزی کنکور گروه‌های آزمایشی

فرقی نمی‌کند داوطلب کدام گروه آزمایشی کنکور هستید؛ برای موفقیت در آزمون سراسری و قبولی در رشته دلخواه، باید نکاتی را در برنامه‌ریزی درنظر داشته باشید. در ادامه 3 نکته اساسی در برنامه‌ریزی را باهم مرور می‌کنیم.

1. ضرایب دروس عمومی و اختصاصی را در نظر داشته باشید

این ضرایب برای قبولی در رشته دانشگاهی مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردارند. نحوه برنامه‌ریزی درسی باید با توجه به این ضرایب و اهمیت آنها برای رشته دلخواه صورت بگیرد. طبیعی است دروسی که ضرایب بیشتری دارند، باید وقت و انرژی بیشتری هم به خود اختصاص دهند. البته این به معنای عدم‌اهمیت دروس دیگر نیست، بلکه بحث اولویت بین آنهاست.

2. نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی کنید

یکی از مسائلی که در مشاوره کنکور و برنامه‌ریزی باید به آن توجه شود، نقاط ضعف و قوت است. طبیعی است که داوطلبان، تسلط بیشتری روی برخی دروس داشته باشند. به همین دلیل در برنامه‌ریزی درسی، باید اولویت روی نقاط ضعف باشد. مشاور با درک این مسئله که داوطلب در یک درس ضعیف است، سعی می‌کند زمان بیشتری برای آن اختصاص دهد. البته این موضوع نباید باعث شود از نقاط قوت هم غافل شوید. برای نقاط قوت هم برنامه‌ریزی مرتبط با آن باید انجام شود.

3. برنامه‌های تفریحی در برنامه‌ریزی بگنجانید

توجه محض و بیش از حد به درس در برنامه‌ریزی، باعث کاهش انگیزه داوطلبان می‌شود. به همین دلیل بهتر است در جلسات مشاوره کنکور با توجه به شرایط زندگی داوطلب، زمان‌هایی هم برای استراحت و تفریح در نظر گرفته شود. برای مثال یک شیوه رایج در برنامه‌ریزی درسی، استراحت 15 الی 20 دقیقه بعد از هر 1 الی 2 ساعت درس خواندن است. این کار باعث می‌شود ذهن برای یادگیری مباحث بعدی آمادگی بیشتری داشته باشد. البته نباید تایم استراحت و تفریح بیش از اندازه باشد. چرا که ممکن است به یادگیری کمتر منجر شود. مشاور بعد از برگزاری جلسات مشاوره کنکور با داوطلب و با در نظر گرفتن شرایط او، اقدام به برنامه‌ریزی می‌کند.

برای دانلود اپلیکیشن یادوین کلیک کنید.

مشاوره کنکور برای گروه آزمایشی علوم انسانی

علوم انسانی یکی دیگر از پرطرفدارترین گروه‌های آزمایشی کنکور محسوب می‌شود. در این گروه آزمایشی، رشته‌های پرطرفداری مثل حقوق، روانشناسی، جامعه‌شناسی و … گنجانده شده‌اند. برای موفقیت در کنکور علوم انسانی هم به برنامه‌ریزی مدون و مطلوب نیاز دارید. رشته علوم انسانی در سالیان گذشته طرفداران بیشتری برای خود دست و پا کرده است. شاید گمان کنید این موضوع به دلیل ساده‌تر بودن دروس این گروه آزمایشی است. در حالی‌که این باور صحت ندارد. دروس تخصصی این رشته هم حساسیت‌ها و سختی‌های خاص خود را دارد.

در این گروه آزمایشی هم باید با توجه به شرایط داوطلب، ضرایب زیرگروه‌ها، بودجه‌بندی دروس، منابع درسی و … اقدام به برنامه‌ریزی صحیح و مناسب شود. تیم مشاوره مناسب می‌تواند داوطلب را برای شرکت در آزمون گروه علوم انسانی آماده کند. این تیم شیوه‌های تست‌زنی، مطالعه و سایر مهارت‌های مهم برای موفقیت در کنکور را به داوطلب آموزش می‌دهد. نکته مهم در خصوص گروه علوم انسانی در کنکور، دروسی مثل زبان و ریاضی است. اغلب داوطلبان به این دروس اهمیت چندانی نمی‌دهند. با این حال توجه روی این دروس، می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت و رتبه شما داشته باشد.

بررسی رشته‌های دانشگاهی گروه علوم انسانی

در جلسات مشاوره کنکور به موضوع رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی هم پرداخته می‌شود. با رشته‌های برتر علوم انسانی، مثل حقوق و … بیشتر داوطلبان آشنایی کامل دارند. برخی دروس دانشگاهی هم میان‌رشته هستند. به این معنی که در سایر گروه‌های آزمایشی وجود دارند، مثل روانشناسی، مدیریت، حسابداری و … . به عنوان داوطلب گروه انسانی، باید اطلاعات خود را در خصوص رشته‌های دانشگاهی این گروه آزمایشی بیشتر کنید. این کار باعث می‌شود با توجه به علایق و ترجیحات خود، بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید. برخی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی، عبارتند از:

 • هتلداری
 • اقتصاد
 • علوم ورزشی
 • باستان شناسی
 • جهانگردی
 • علوم تربیتی
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • جامعه شناسی
 • مترجمی زبان عربی، انگلیسی و …
 • فقه و حقوق اسلامی
 • فلسفه
 • علوم سیاسی
 • مشاوره

بررسی بودجه‌بندی دروس گروه آزمایشی علوم انسانی

یکی از نکاتی که تمایز شما با رقبا را مشخص می‌کند، توجه به بودجه‌بندی دروس اختصاصی و عمومی رشته انسانی است. مشاوره کنکور شما را با اهمیت هر کدام از مباحث درسی این رشته آشنا می‌کند. برای این کار کافیست تا با تعداد سوالات هر بخش دروس آشنایی داشته باشید. تیم مشاوره کنکور با توجه به آزمون‌های سال‌های قبل، اقدام به مشخص‌کردن بودجه‌بندی دروس می‌کنند. تاکید و تمرکز بیشتر روی این مباحث، باعث می‌شود تا موضوع مدیریت زمان بهتر اتفاق بیفتد.

آشنایی با زمینه‌های شغلی رشته‌های علوم انسانی

شاید اغلب داوطلبان این رشته در مورد زمینه‌های کاری رشته‌های علوم انسانی اطلاعات کافی نداشته باشند. برخی داوطلبان این ذهنیت را دارند که بازار کار رشته‌های علوم انسانی مناسب نیستند. این ذهنیت به هیچ عنوان درست نیست. بازار کار این رشته در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته است. با این حال در جلسات مشاوره کنکور، باید اطلاعات کافی از شغل‌ها و زمینه‌های کاری رشته‌های علوم انسانی کسب کنید. شما باید بدانید در آینده چه شغلی انتظار شما را می‌کشد.

برای مثال ادامه تحصیل در رشته‌های مدیریت، امکان فعالیت در کارخانه‌ها، سازمان‌ها، بانک، گمرک و کسب و کارهای مختلف را فراهم می‌کند. ادامه تحصیل در رشته روانشناسی، زمینه کاری زیادی در شهرداری، مهد کودک‌ها، کلینیک‌های مشاوره، مطب روانشناسی، بهزیستی و … به‌وجود می‌آورد.

از طرف دیگر رشته حسابداری در شرکت‌های خصوصی و دولتی بازار کار بسیار مناسبی دارد. تمام این مسائل و زمینه‌های کاری و جزئیات آن در جلسات مشاوره کنکور مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین می‌توانید علایق خود به رشته‌های مختلف را با مشاوران در میان بگذارید و ابهامات خود را برطرف کنید.

بررسی اهمیت برنامه‌ریزی درسی گروه آزمایشی علوم انسانی

موضوع برنامه‌ریزی درسی در گروه علوم انسانی هم از اهمیت بالایی برای موفقیت برخوردار است. اگر قصد ورود به دانشگاه با رتبه عالی و در رشته مورد علاقه خود را دارید، باید سراغ مشاوره‌ای بروید که بهترین برنامه‌ریزی ممکن را داشته باشد. برنامه‌ریزی درسی باید با توجه به توانایی‌ها، شرایط و نقاط ضعف داوطلب علوم انسانی انجام شود. همچنین برنامه‌ریزی باید طوری باشد که داوطلب احساس سختی و مشقت زیادی نداشته باشد.

مسئله مورد اهمیت دیگر، گنجاندن تست‌زنی و مرور دروس مختلف در برنامه‌ریزی است. این مهارت‌ها و تداوم آنها در برنامه درسی، کلید موفقیت داوطلب محسوب می‌شوند. نکته مهم دیگر علایق و ترجیحات داوطلب در خصوص رشته مورد نظر است. تیم مشاوره باید برنامه‌ریزی را بر اساس رشته مورد علاقه داوطلب تنظیم کنند. به این ترتیب می‌توان انتظار موفقیت بیشتری داشت.

بررسی رشته‌های دانشگاهی گروه آزمایشی ریاضی فیزیک

این گروه آزمایشی رشته‌های معروف و پرتقاضایی دارد. عمده رشته‌های ریاضی فیزیک در گروه‌های علوم پایه و فنی مهندسی قرار دارند. داوطلبان این گروه آزمایشی، باید اطلاعات کافی از رشته‌های ریاضی فیزیک و بازار کار هر کدام از آنها کسب کنند. برای رفع ابهام در مورد رشته‌های ریاضی فیزیک هم می‌توانید از مشاوره کنکور کمک بگیرید. بهتر است بین علاقه و مناسب بودن رشته تحصیلی با توانایی‌های شما، تناسب و تعادل برقرار کنید. برخی رشته‌های مهندسی در گرایش‌های ریاضی فیزیک، نسبت به بقیه خواهان بیشتری دارند. البته دلیل این امر بازار کار مناسب و آینده شغلی بهتر آنهاست. برخی از بهترین رشته‌های دانشگاهی ریاضی فیزیک، عبارتند از:

 • مهندسی نفت
 • کامپیوتر
 • مهندسی برق
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی پلیمر
 • مهندسی شهرسازی
 • آموزش ریاضی
 • امنیت اطلاعات
 • شیمی محض
 • فیزیک

اهمیت برنامه‌ریزی درسی گروه آزمایشی ریاضی فیزیک

در مشاوره کنکور برای داوطلبان ریاضی فیزیک، باید مباحث خاصی ازجمله مهارت‌های تست‌زنی مرتبط با این رشته، تکنیک‌های حل مسائل محاسباتی و … مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به این که دروس این رشته اغلب به صورت محاسباتی هستند، برنامه‌ریزی آنها کمی متفاوت خواهد بود. به همین دلیل بهتر است از مشاورانی کمک بگیرید که جزو رتبه‌های برتر این رشته بوده‌اند. برنامه‌ریزی درسی این رشته، باید با توجه به ضرایب، بودجه‌بندی دروس، نقاط ضعف و شرایط موجود انجام شود. داوطلبان گروه ریاضی فیزیک برای موفقیت در آزمون، باید تمرکز خود را روی تکنیک‌های حل مسئله بگذارند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

مشاوره کنکور برای گروه آزمایشی علوم تجربی

آشنایی با اهمیت مشاوره و انتخاب مشاور مناسب اهمیت زیادی دارد، اما نکته مهم‌تر بعدی بحث تخصص در گروه‌های آزمایشی کنکور است. رشته تجربی از گذشته تا کنون، محبوب‌ترین گزینه بین داوطلبان بوده است. داوطلبان برای موفقیت در این رشته، باید اطلاعاتی را در زمینه رشته‌های دانشگاهی، ضرایب، بودجه‌بندی دروس، منابع و … داشته باشند. قطعا همه داوطلبان اطلاعات کافی در این زمینه‌ها ندارند. یکی از وظایف مشاوره کنکور، ارائه این اطلاعات به داوطلبان هر رشته است. در ادامه با مهم‌ترین مباحث رشته تجربی در کنکور آشنا می‌شوید.

بررسی رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی

قبل از ورود به جلسه آزمون سراسری، باید بدانید که برای چه رشته یا رشته‌هایی تلاش می‌کنید. به همین دلیل شناخت کلی در خصوص رشته‌های دانشگاهی علوم تجربی از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی رشته‌های اصطلاحا تاپ یا برتر هر گروه آزمایش، نیاز به معرفی ندارند. برای مثال رشته پزشکی، دندانپزشکی و … در گروه آزمایشی تجربی، برای همه شناخته‌شده هستند. با این حال رشته‌های متعدد دیگری وجود دارند که آشنایی با آنها، می‌تواند مسیر علایق و آینده شغلی شما را مشخص کند. برخی از رشته‌های تجربی در مقطع کارشناسی دانشگاه عبارتند از:

 • علوم و صنایع غذایی
 • روانشناسی
 • پرستاری
 • علوم آزمایشگاهی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت بیمه
 • شیمی محض
 • زیست فناوری
 • پزشکی هسته‌ای
 • فیزیوتراپی
 • میکروبیولوژی
 • مهندسی بهداشت حرفه‌ای
آشنایی با بودجه‌بندی دروس تجربی

یکی از مهم‌ترین مباحثی که در مشاوره کنکور به آن پرداخته می‌شود، بودجه‌بندی دروس عمومی و تخصصی است. این موضوع باید از همان شروع مطالعه برای کنکور جدی گرفته شود. اساسا بودجه‌بندی به چه معناست؟ منظور از بودجه‌بندی، این است که چند درصد از سوالات کنکور به دروس تخصصی و عمومی اختصاص داده می‌شود. این اطلاعات با توجه به کنکورهای سالیان گذشته به دست می‌آیند. حتی می‌توان مشخص کرد که کدام فصول کتاب، بیشترین میزان سوال را در کنکور به خود اختصاص داده‌اند.

حالا اهمیت بودجه‌بندی چیست؟ وقتی متوجه می‌شوید که کدام مباحث و دروس بیشترین سوالات کنکور را تشکیل می‌دهند، بیشترین زمان و تمرکز خود را روی آنها می‌گذارید. مشاوره کنکور به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی صحیح بر اساس بودجه‌بندی پیش بروید. این افراد با توجه به تجربه‌ای که در این زمینه دارند، خیلی ساده می‌توانند برنامه‌ریزی شما را بر اساس بودجه‌بندی انجام دهند. با توجه به بودجه‌بندی، مشخص می‌شود که هر کدام از مباحث چقدر اهمیت دارند و چقدر باید برای آنها زمان بگذارید.

بررسی ضرایب در زیرگروه‌های رشته تجربی

هر یک از زیرگروه‌های رشته تجربی در کنکور، ضرایب متفاوتی دارند. این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که مشاوره کنکور هم روی آن تاکید می‌کند. در زمان کنکور باید با این ضرایب آشنایی کامل داشته باشید. این ضرایب، اهمیت هر کدام از زیرگروه‌های رشته‌های مختلف را نشان می‌دهند. وقتی با اهمیت ضرایب زیرگروه‌ها آشنا شوید، می‌توانید زمان‌بندی خود را بر اساس آنها پیش‌ ببرید. به برخی زیرگروه‌هایی که ضرایب بالاتری دارند، باید زمان بیشتری اختصاص داده شود. این ضرایب برای دروس عمومی و اختصاصی متفاوت است.

بررسی اهمیت منابع درسی گروه تجربی

موضوع منابع در مشاوره کنکور، حساسیت بسیار بالایی دارد. با توجه به این که منابع درسی و کمک آموزشی بسیار زیادی وجود دارند، انتخاب منبع مناسب و قابل‌اعتماد کار دشواری به‌نظر می‌رسد. قطعا خود داوطلب نمی‌تواند از بین شمار زیاد منابع، بهترین آنها را انتخاب کند. تیم مشاوره با تجربه و آگاهی کافی در این زمینه، اقدام به معرفی بهترین منابع می‌کند. توجه داشته باشید که منابع هم باید برای دروس تخصص و هم عمومی مناسب باشند.

برنامه‌ریزی درسی مناسب گروه تجربی

همانطور که اشاره شد، موضوع برنامه‌ریزی برای موفقیت در آزمون سراسری کلیدی است. رشته تجربی هم از این قاعده مستثنی نیست و برای موفقیت در آن، نیاز به برنامه‌ریزی صحیح دارید. در جلسات مشاوره کنکور با توجه به شرایط و نقاط ضعف داوطلب و همچنین اهمیت زیرگروه‌ها و بودجه‌بندی سوالات، برنامه‌ریزی دقیق با جزئیات انجام می‌شود. اگر برنامه‌ریزی صحیح وجود نداشته باشد، احتمال موفقیت هم کاهش پیدا می‌کند. نمی‌توان بدون برنامه و هدف، انتظار موفقیت و قبولی در رشته مورد نظر را داشت.

اگر به دنبال قبولی در رشته‌هایی مثل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و هر رشته مورد علاقه دیگری که هستید، باید به دنبال مشاوره‌ای باشید که بهترین برنامه‌ریزی را انجام دهد. مشاوران متخصص و باتجربه در زمینه علوم تجربی، می‌توانند بهترین برنامه‌ریزی ممکن را برای شما داشته باشند.

معرفی دانشگاه‌های برتر رشته ریاضی فیزیک

با توجه به این که رشته ریاضی فیزیک به تخصص فنی و محاسباتی نیاز دارد، دانشگاه‌های مخصوص بیشتری برای گرایش‌های آن وجود دارد. البته رشته‌های ریاضی فیزیک در دانشگاه‌های دولتی و عمومی مطرحی مثل دانشگاه تهران، شهید بهشتی و … تدریس می‌شوند. برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های پذیرنده گروه آزمایشی ریاضی فیزیک که در مشاوره کنکور باید آنها را در نظر بگیرید، عبارتند از:

 • دانشگاه شریف
 • دانشگاه خواجه نصیر طوسی
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه امیرکبیر
 • دانشگاه اصفهان

معرفی دانشگاه‌های برتر گروه آزمایشی علوم انسانی

انتخاب محل تحصیل یا دانشگاه، برای هر داوطلبی اهمیت خاص خود را دارد. همه داوطلبان با توجه به شرایط و علایق خود، اقدام به انتخاب محل تحصیل خود می‌کنند. با این حال برخی دانشگاه‌ها رتبه و کیفیت بسیار بالاتری نسبت به بقیه دارند. همین موضوع باعث می‌شود تا تقاضا برای آنها بسیار بیشتر باشد. در جلسات مشاوره کنکور، دانشگاه‌های برتر علوم انسانی هم معرفی می‌شوند. برخی از این دانشگاه‌ها، عبارتند از:

 • شهید بهشتی
 • دانشگاه تهران
 • علامه طباطبایی
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه گیلان
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • بوعلی همدان
 • دانشگاه خوارزمی

پیشنهاد می کنیم بخوانید

با مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری 1402 آشنا شوید

هر ساله شاهد تغییرات جزئی در روند و شیوه برگزاری آزمون سراسری هستیم. با این حال روند برگزاری آزمون در سال 1402 با تغییرات بنیادینی همراه شده است. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از داوطلبان دچار اضطراب و سردرگمی شوند. آگاهی از تغییرات برگزاری کنکور سراسری، تاثیر زیادی روی روند برنامه‌ریزی داوطلبان در جلسات مشاوره کنکور خواهد گذاشت. به هر حال شورای عالی انقلاب فرهنگی به شرح زیر، تغییرات کنکور سراسری 1402 را اعلام کرده است:

 • کنکور سراسری سال 1402 به صورت 2 بار در سال برگزار می‌شود. مرحله اول آزمون سراسری در دی ماه 1401 و مرحله دوم در تیر 1402 برگزار خواهد شد. بهترین نتیجه مجموع دو آزمون برای داوطلب لحاظ خواهد شد.
 • سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402 به صورت 40 درصد قطعی خواهد بود. 60 درصد مابقی هم به نمره و نتیجه آزمون سراسری بستگی دارد.
 • نتایج به‌دست آمده در آزمون‌های دوگانه 1402 تا 2 سال اعتبار خواهند داشت. داوطلبان می‌توانند برای ثبت نام در دانشگاه 2 سال صبر کنند.

زمان و نحوه برگزاری آزمون سراسری 1402

برای اینکه برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید، باید از زمان دقیق برگزاری کنکور مطلع شوید. همانطور که اشاره کردیم، کنکور سراسری امسال در دو نوبت دی و تیر برگزار می‌شود. برای ثبت نام کنکور دی ماه، باید روزهای 8 تا 14 آبان اقدام به ثبت نام کنید. همچنین ثبت نام آزمون تیر ماه در روزهای 15 تا 21 فروردین برگزار می‌شود.

داوطلبان برای ثبت نام، باید به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی Sanjesh.org مراجعه کنند. بعد از پر کردن فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه ثبت نام، سریال 12 رقمی به شما داده می‌شود.

آشنایی با مهم‌ترین شرایط ثبت نام در کنکور سراسری 1402

برای ثبت نام و اجازه شرکت در آزمون، باید دارای شرایطی باشید. البته شما می‌توانید از جزئیات بیشتر این شرایط در جلسات مشاوره کنکور باخبر شوید. شرایط ثبت نام در آزمون سراسری به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شود. شرایط عمومی عبارتند از:

 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا ادیان مورد تائید قوانین جمهوری اسلامی
 • عدم دشمنی با نظام جمهوری اسلامی
 • اعتقاد به احکام دینی
 • نداشتن سوءسابقه اخلاقی
 • نداشتن سوءسابقه سیاسی
 • رعایت شئونات اسلامی
 • برخورداری از سلامت فیزیکی مرتبط با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون هم عبارتند از:

 • اخذ دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک پیش دانشگاهی
 • داوطلبان نظام آموزشی قدیم یا جدید که از رشته‌های کاردانش و فنی‌حرفه‌ای فارغ‌التحصیل شده‌اند، فقط تا پایان 31 شهریور 1402 برای اخذ مدرک مهلت دارند.
 • داشتن گواهی پایان خدمت یا معافیت دائمی و موقت ضروری است.
 • دانشجویان دانشگاه‌های روزانه که داوطلب شرکت در آزمون سراسری هستند، باید انصراف خود را تا پایان 25 اسفند 1401 به محل تحصیل اعلام کنند.
 • چنانچه داوطلبان در آزمون سراسری 1401 در یکی از رشته‌های دانشگاه سراسری پذیرفته شوند، مجاز به شرکت در آزمون سال 1402 نخواهند بود.

کلام پایانی

مشاوره کنکور برای موفقیت داوطلبان ضروری است. برای این که مشاوره مناسبی داشته باشید، باید در انتخاب مشاور دقت کنید. مشاور مناسب باید ویژگی‌هایی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور کاربلد، برنامه‌ریزی صحیح و اصولی است. یک مشاور باتجربه و خوب باید توانایی برنامه‌ریزی باتوجه به شرایط و نقاط ضعف و قوت داوطلب را داشته باشد. همچنین به مباحثی، همچون منابع درسی، ضرایب زیرگروه‌ها، بودجه‌بندی سوالات و … تسلط کافی داشته باشد.

یادوین با بهترین آموزش‌های کنکور و همچنین مشاوره کنکور در کنار شما عزیزان است و مثل یک نقشه راه تا آخر مسیر همراه و یار شما می ماند مدرسین ما از بهترین اساتید کشوری کنکور هستند که می‌توانید در کنار این اساتید بهترین خروجی و رتبه را در این درس انتظار داشته باشد.

 • چرا باید مشاوره کنکور داشته باشیم؟
 • مشاور کنکور مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • مهم‌ترین نکات در برنامه ریزی کنکور چه مواردی هستند؟

درباره یادوین

ما با ارائه آموزش کنکور و همچنین مشاوره کنکور در کنار شما هستیم و مثل یک نقشه راه همراه و یار شماییم:) مدرسین ما از بهترین اساتید کنکور هستند که میتوانید در کنار این اساتید بهترین نتیجه و نمرات را بگیرید.

راه های ارتباطی