تلنگری نو در آموزش ایران

بهترین روش مطالعه جامعه شناسی برای کنکور

دریافت مشاوره آموزشی در یادوین

 جامعه شناسی یا همان علوم اجتماعی در نظام جدید، از درس‌های مهم داوطلبان رشته‌ انسانی در کنکور است. برای کسب نتیجه خوب از این درس، پیش رفتن با روش مطالعه‌ای منظم و دقیق ضروری است و به همین علت در این مقاله به طور اختصاصی روش مطالعه جامعه شناسی را بررسی می‌کنیم. از اهمیت کسب درصد خوب در این درس برای رتبه‌های بالا نمی‌توان چشم پوشی کرد؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بودجه بندی جامعه شناسی در کنکور 1402

در رشته علوم انسانی در هر سه مقطع دهم، یازدهم و دوازدهم درس جامعه شناسی تدریس می‌شود. بنابراین باید این درس را جوری مطالعه کنید که به خوبی به مباحث هر سه سال تسلط پیدا کنید. به همین علت قبل از آشنایی با اصول مطالعه جامعه شناسی به سراغ بودجه‌بندی این درس در کنکور می‌رویم. در کنکور سراسری از سه کتاب جامعه شناسی (علوم اجتماعی) مجموعا 20 سوال مطرح می‌شود. بودجه بندی و تعداد سوالات از هر سال را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

پایه دهم یازدهم دوازدهم
تعداد سوال 2 سوال 8 سوال 10 سوال

همانطور که مشخص است موضوعات پایه دهم تنها 2 سوال و 10 درصد را به خود اختصاص داده است. در واقع جامعه شناسی در این مقطع تحصیلی بیشتر برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با این مبحث و آمادگی ذهنی آن‌ها می‌باشد. در روش مطالعه جامعه شناسی باید این موضوع را در نظر داشته باشید.

داوطلبان رشته انسانی باید بر روی پایه دوازدهم که 50 درصد از سوالات جامعه شناسی کنکور را دارد، بیشترین تمرکز خود را بگذارند. کسب درصدهای بالا در این درس نیازمند تسلط خوب به موضوعات درسی است که با روش مطالعه جامعه شناسی می‌توانید این تسلط را به دست آورید.

روش مطالعه جامعه شناسی برای درصدهای بالا

در روش مطالعه جامعه شناسی و به طور کلی تمامی درس‌های کنکور، کتاب درسی را نباید کنار بگذارید. مهم‌ترین منبع طراحی سوالات و مطالعه شما کتاب درسی است. با توجه این که مباحث این درس ممکن است به سادگی فراموش شوند، باید کتاب را به طور دقیق و عمیق مطالعه کنید تا محتوای آن در ذهن شما ماندگار شوند. در ادامه مهم‌ترین نکات و مراحل روش مطالعه جامعه شناسی را بررسی می‌کنیم.

1.مطالعه کتاب درسی

اولین مرحله مطالعه علوم اجتماعی رشته انسانی، مطالعه روزنامه‌وار کتاب است. در این مرحله بدون این که زمان زیادی را صرف کنید، برای به دست آوردن درک کلی از موضوع مباحث، کتاب را به صورت روزنامه‌وار و سریع مطالعه کنید.

2. خلاصه برداری شخصی‌سازی‌شده

پس از مطالعه کلی کتاب، به زبان خودتان و به صورت شخصی‌سازی‌شده مباحث کتاب را خلاصه‌نویسی کنید. به علت تفاوت‌های فکری و ذهنی میان دانش‌آموزان مختلف و آمادگی ذهنی متفاوت، خلاصه‌نویسی اختصاصی شما مهم است و پیشنهاد می‌کنیم از خلاصه‌های آماده استفاده نکنید؛ اما اگر زمان کمی دارید شاید استفاده از خلاصه‌های آماده هم مفید باشد.

اگر در این مرحله از روش مطالعه جامعه شناسی به توصیه ما عمل می‌کنید و خلاصه‌ها را خودتان می‌نویسید، دقیق باشید؛ چرا که این خلاصه‌ها به مرور زمان باید کامل‌تر شوند و یکی از مهم‌ترین منابع در دوران جمع‌بندی شما به حساب می‌آیند.

3. تست زدن

پس از مطالعه و خلاصه‌برداری‌های اولیه، باید برای محک زدن میزان تسلط خود، تست‌های این درس را حل کنید. پس از حل تست‌ها، حتما پاسخ‌های خود را بررسی کنید و نکات جدیدی که یاد گرفته‌اید را به متن خلاصه‌هایتان اضافه کنید. دقت کنید که این اولین مرحله از تست‌زنی است و هنوز به زمان‌بندی یا گرفتن درصد نیازی ندارید.

4. تکرار و دوره مطالب

در مطالعه همه دروس و همچنین روش مطالعه جامعه شناسی تکرار و دوره کردن مطالبی که قبلا خوانده شده اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل برای خودتان یک برنامه مرور و دوره مطالعه داشته باشید. می‌توانید برای دریافت برنامه مطالعاتی و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

5. حل تست‌ سرعتی و زمان‌بندی

هنگامی که تسلطتان بر مطالب و انواع تست‌های درس جامعه شناسی به حد قابل قبولی رسید، وقت آن است که تست‌زنی سرعتی و زمان‌گیری و درصد‌گیری را شروع کنید. زمان‌گیری به شما کمک می‌کند در فرصت محدود جلسه کنکور زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و درصدگیری شما را به سوی بهترین انتخاب‌ها سوق می‌دهد. با درصدگیری و بررسی دقیق یاد می‌گیرید که سر جلسه کنکور بهتر است کدام سوال‌ها را جواب ندهید.

نکات قابل توجه در مطالعه جامعه شناسی

مهم‌ترین نکته‌ قابل توجه در روش مطالعه جامعه شناسی کنکور، حفظ ترتیب مطالعه است. مطالب کتاب‌های درسی به یکدیگر مرتبط هستند و برای فهم بهتر، باید به ترتیب مطالعه شوند.

علاوه بر این در کتاب‌های جامعه شناسی برای مباحث و موضوعات مختلف، نمودارها، فعالیت‌ها و مثال‌های متعددی مطرح شده که به درک بهتر داوطلبان کمک می‌کند. این قسمت‌ها مورد علاقه طراحان سوالات کنکور هم هستند. در نتیجه در زمان مطالعه به آن‌ها دقت زیادی داشته باشید و تحلیل‌های مربوط به هر کدام را به ‌خوبی یاد بگیرید.

توانایی تحلیل، رمز موفقیت در جامعه شناسی

در درس جامعه شناسی با حجم زیادی از اصطلاحات و مفاهیم اساسی روبه‌رو هستید و موفقیت در جامعه شناسی به یادگیری مفهومی و عمیق آن بستگی دارد. دقت کنید که در روش مطالعه جامعه شناسی نباید فقط به حفظ کردن مطالب بسنده کنید، چرا که تقریبا تمام سوالات این درس به صورت مفهومی و ترکیبی مطرح می‌شوند و با حفظ کردن مطالب نمی‌توانید به سوالات پاسخ بدهید.

شما پس از سه سال مطالعه دروس رشته انسانی، باید توانایی تحلیل و استدلال را به دست آورده باشید و کلمات، تصاویر، نمودارها و به طور کلی همه محتوای کتاب درسی را به صورت تحلیلی مطلعه کنید.

سخن پایانی

بیشترین بازدهی در روش مطالعه جامعه شناسی، با حل تست‌های زیاد و بررسی آن‌ها و همچنین تکرار و مرور مباحث مطالعه شده به دست می‌آید. از واجبات این موضوع داشتن برنامه‌ریزی اصولی و برنامه مطالعاتی صحیح است که می‌توانید با داشتن یک مشاور در کنار خود آن را داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر با یادوین در ارتباط باشید.

مشاوره تحصیلی و کنکور در یادوین