تلنگری نو در آموزش ایران

9 نکته ضروری مشاوره کنکور انسانی

مشاوره کنکور انسانی

روز انتخاب رشته، وقتی که می‌خواستید رشته انسانی را انتخاب کنید احتمالا رویای وکالت یا دبیری در سرتان بود. شاید هم به روانشناسی علاقه داشتید و وارد این رشته شدید. حالا که به بزرگ‌ترین و سرنوشت‌سازترین آزمون زندگی‌تان یعنی کنکور رسیده‌اید، باید راه و چاه را خوب بشناسید. در این مسیر خطا و لغزش بهایی به ‌اندازه سرنوشت شما دارد.

اما چه چیزی باعث می‌شود که سالانه صدها هزار نفر در کنکور شکست بخورند و فقط یک‌سری افراد خاص در این آزمون موفق شوند؟ چه نکاتی را باید رعایت کنید تا به هدف خود برسید؟ در این محتوا مطالب دقیقی راجع به مشاوره کنکور انسانی در اختیار شما قرار می‌دهیم. برای پیداکردن شیوه صحیح مطالعه برای کنکور، با ما همراه باشید.

تأثیر مشاوره کنکور انسانی در موفقیت

اگر شما هم فکر می‌کنید برای برنامه‌ریزی فقط یک‌قلم و کاغذ و تقویم کافی است، سخت در اشتباه هستید. برنامه‌ریزی یک علم است که نیاز به یادگیری دارد. اگر این حرف را قبول ندارید، می‌توانید به ده برنامه اخیری که نوشته‌اید فکر کنید. آیا برنامه‌هایتان درست و دقیق اجرا شدند؟ اگر پاسخ شما مثبت است به شما تبریک می‌گویم. اما اگر پاسخ شما منفی است اصلاً غصه نخورید، شما هم مثل 99 درصد افراد دنیا هستید.

چیزی که در سال کنکور می‌تواند شما را هم موفق و هم ناکام کند، برنامه‌ریزی است. ازآنجاکه احتمالاً شما از اصول دقیق برنامه‌ریزی آگاه نیستید، پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ریزی را به مشاور کنکور انسانی بسپارید تا موفقیت شما حتمی شود. کسی که قبلاً این راه را رفته است و افراد بسیاری را در این مسیر به موفقیت رسانده است، بهتر از شما به برنامه‌ریزی و اصول مطالعه آگاه است.

نکات مهم مشاوره کنکور انسانی

آیا برنامه‌ریزی تمام آن چیزی است که برای کنکور نیاز دارید؟ یعنی اگر فقط برنامه‌ریزی درست مشاور خود را دریافت کنید موفق خواهید شد؟ قطعاً نه! پس با ما همراه باشید تا چند نکته مهم برای موفقیت در کنکور را ذکر کنیم.

1.در کجای مسیر هستید؟

حالا که می‌خواهید مسیر کنکور را طی کنید، باید بدانید که کجای این مسیر هستید. آیا شما از آن دسته شاگردانی هستید که از پایه قوی کار کرده‌اند؟ یا جزو دسته‌ای هستید که تابه‌حال کار جدی برای کنکور نکرده‌اند؟ مشخص کنید چه دروسی را به‌درستی خوانده‌اید، در چه مباحثی تسلط دارید، چه مباحثی برایتان دشوار است و نتوانسته‌اید تابه‌حال آنها را به‌درستی یاد بگیرید.

احتمالاً نیاز داشته باشید یک لیست تهیه کنید. این لیست به شما و مشاور کنکور انسانی کمک خواهد کرد که بدانید در چه وضعیتی قرار دارید و بهتر برای ادامه مسیر تصمیم بگیرید. حتی می‌توانید با حل‌کردن یک آزمون جامع بفهمید که حدوداً در چه وضعیتی هستید. البته این راه بسیار مطمئن است و اغلب مشاوران پیش از شروع کار با شاگردان، یک آزمون جامع از آنها می‌گیرند.

2.      به کجا چنین شتابان؟

داشتن یک هدف واضح و مشخص به شما کمک می‌کند که بدانید برای چه چیزی تلاش می‌کنید و چقدر تلاش لازم است. وقتی که هدف داشته باشید و به آن پایبند باشید، بیشتر از همیشه به برنامه خود متعهد خواهید بود. داشتن یک هدف مشخص موجب تقویت انگیزه شما می‌شود. حتی می‌توانید عکس دانشگاه مدنظرتان، دفتر کاری که دوست دارید داشته باشید و… را روی میزتان یا دیوار اتاق بچسبانید. باور کنید اول صبح که چشمتان به این عکس‌ها بیفتد نمی‌توانید در برابر شوق و اشتیاق تلاش‌کردن مقاومت کنید.

3. منابع درست و مطمئن شما را از آشفتگی نجات می‌دهد

منبع درست در هر درس باتوجه‌به سطح شما تعیین می‌شود. اینکه چه منابعی برای شما مناسب هستند را باید از مشاور کنکور انسانی بپرسید. در ضمن سعی کنید از چند منبعی بودن پرهیز کنید. شعار یکی از مؤسسات معروف کنکوری این بود که: به‌جای اینکه چندین کتاب را بخوانید، کتاب‌های ما را چندین بار بخوانید. این یکی از درست‌ترین جملاتی بود که در تمام تبلیغات کنکوری ذکر شد.

4. چند تا سوال از چه مبحثی؟

سعی کنید با مراجعه به بودجه‌بندی کنکور انسانی، مباحث پرتکرار را شناسایی کنید. این کار باعث می‌شود شما بفهمید که روی چه مباحثی باید بیشتر تمرکز کنید. ممکن است شما ساعت‌ها روی یک مبحث بی‌اهمیت وقت بگذارید؛ ولی از مباحث پرتکرار غافل شوید و این یعنی باخت!

5.شیوه مطالعه شخصی

یک اشتباه پرتکرار داوطلبان این است که با یک سرچ ساده در گوگل، شیوه مطالعه رتبه یک کنکور را پیدا می‌کنند و همان رویه را پیش می‌گیرند. اصلاً برایشان مهم نیست که این روش متناسب با وضعیت آنها هست یا خیر! اگر نتیجه نگرفتند فکر می‌کنند مشکل از خودشان بوده است. همین موجب می‌شود ضربه بزرگی بخورند و حتی انگیزه‌شان افت کند.

اینکه دنبال روش مطالعه رتبه برترها بگردید اصلاً چیز بدی نیست. اما مهم این است که آن روش مطالعه را شخصی‌سازی کنید. ابتدای مسیر کنکور به‌خصوص تابستان، فرصت خوبی برای آزمون‌وخطا این روش‌ها دارید. روش‌های مختلف را انتخاب کنید، خودتان کمی تغییر متناسب با ویژگی‌های خودتان به آنها اضافه کنید و یک روش مطالعه شخصی مطمئن بسازید. در این مسیر می‌توانید از مشاوره کنکور انسانی نیز کمک بگیرید.

6. تفریح لازمه موفقیت است

اگر فکر می‌کنید سال کنکور فقط باید پشت میز بنشینید و درس بخوانید بدون هیچ تفریح و ارتباطی با دوستان، باید بگویم سخت در اشتباه هستید. شما خودتان را با تراکتور اشتباه گرفته‌اید! البته تراکتور هم نیاز به سوخت و استراحت دارد! در مسیر فرسایشی کنکور باید چند تفریح سالم را به برنامه خود اضافه کنید. تفریحاتی که به مسیر درسی شما آسیب نزنند باعث می‌شود روحیه شما حفظ شود و مغزتان دوپامین ترشح کند.

7. کنکور بدهید قبل از اینکه کنکور بدهید

هیچ بوکسوری اولین مبارزه‌اش با حریف جهانی‌اش نیست. بارها و بارها صورت مربی یا حریف فرضی خود را مشت زده است! شما هم باید قبل از اینکه سراغ کنکور اصلی بروید، آزمون‌های آزمایشی را پشت سر بگذارید. با کمک مشاور کنکور انسانی یک آزمون مطمئن و درست انتخاب کنید. اصلاً از نتیجه آزمون نترسید. مهم این است که نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید تا در کنکور مرتکب همان خطاها نشوید.

8. آرامش روانی را ایجاد کنید

در مسیر کنکور ممکن است درگیر خشم، اضطراب و حتی افسردگی شوید. بهتر است قبل از اینکه مسیر کنکور را شروع کنید از این اتفاقات جلوگیری کنید. یک روان‌شناس خوب می‌تواند در این راه به شما و حتی خانواده‌تان کمک کند. به شما آموزش می‌دهد چطور اضطراب و خشم خود را کنترل کنید. اگر اختلال اضطراب، اختلال تمرکز و… داشته باشید آن را شناسایی و درمان می‌کند. همچنین می‌تواند راهکارهایی به خانواده شما یاد بدهد که آرامش خانه را برای شما فراهم کنند.

9.از تغذیه سالم غافل نشوید

مغز انسان مثل خودرو نیاز به سوخت دارد تا بتواند فعالیت کند. در سال کنکور خیلی مراقب تغذیه‌تان باشید. به‌هیچ‌وجه وعده صبحانه را حذف نکنید. سعی کنید همیشه صبحانه مقوی بخورید. ناهار سبک بخورید و از خوردن سردی‌جات در این وعده خودداری کنید تا دچار خواب‌آلودگی نشوید. وعده شام را سبک میل کنید تا خواب خوب و راحتی داشته باشید.

برای میان‌وعده از میوه‌ها و مغزها استفاده کنید. سعی کنید غذاهای سرخ شده و فست‌فود کمتر بخورید؛ زیرا موجب افزایش سطح استرس می‌شود. ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش منظم موجب افزایش دوپامین، آدرنالین و همچنین سلامت جسمی شما می‌شود.

بررسی منابع کنکور انسانی

باتوجه‌به اینکه دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شده است، تنها سوالات دروس اختصاصی در دفترچه کنکور قرار دارند. اما همچنان دروس عمومی باتوجه‌به تأثیر قطعی معدل، نقش خود را در امتحانات نهایی نشان می‌دهند؛ بنابراین طبق نظر مشاور کنکور انسانی سعی کنید دروس عمومی را در برنامه روزانه خود جا بدهید تا برای امتحانات نهایی دچار مشکل نشوید.

سال چاپ پایه تدریس
1400 دهم ریاضی و آمار 1
1401 یازدهم ریاضی و آمار 2
1402 دوازدهم ریاضی و آمار 3
1400 دهم اقتصاد
1400 دهم علوم فنون ادبی 1
1401 یازدهم علوم فنون ادبی 2
1402 دوازدهم علوم فنون ادبی 3
1400 دهم عربی زبان قران 1
1401 یازدهم عربی زبان قران 2
1402 دوازدهم عربی زبان قران 3
1400 دهم تاریخ 1
1401 یازدهم تاریخ 2
1402 دوازدهم تاریخ 3
1400 دهم جغرافیای ایران
1401 یازدهم جغرافیای 2
1402 دوازدهم جغرافیای 3 کاربردی
1400 دهم جامعه‌شناسی 1
1401 یازدهم جامعه‌شناسی 2
1402 دوازدهم جامعه‌شناسی  3
1401 یازدهم فلسفه
1402 دوازدهم آشنایی با فلسفه اسلامی
1400 دهم منطق
1401 یازدهم روان‌شناسی

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات کامل و جامعی راجع به مشاوره کنکور انسانی به شما ارائه کنیم. با رعایت نکات گفته شده مطمئن باشید به موفقیت دست خواهید یافت. در این مسیر امید و انگیزه خود را از دست ندهید و به خدا توکل کنید. به یاد داشته باشید او همواره تلاش‌های شما را می‌بیند و مزد زحمات شما را خواهد داد. در سال کنکور می‌توانید از یک مشاور انسانی مطمئن کمک بگیرید که راه را برای شما هموارتر کند تا کمتر درگیر آزمون‌وخطا شوید.هم چنین می توانید با دانلود اپلیکیشن یادوین از طریق لینک موجود در بالای صفحه به بهترین منابع کنکور تمامی رشته‌ها در کنار تدریس اساتید برتر کنکور دسترسی داشته باشید.

 

  • مشاوره کنکور انسانی چه تاثیری در موفقیت دارد؟
  • نکات مهم مشاوره کنکور انسانی چیست؟
  • منابع کنکور انسانی چیست؟

Contact with Yadovin