تلنگری نو در آموزش ایران

اصولی‌ترین روش مطالعه اقتصاد برای رتبه برتری‌ها

یادوین پلتفرم مشاوره تحصیلی و کنکور تمام شاخه ها

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی است که با مسائل پیچیده و سوالات انحرافی که دارد، برای داوطلبان کنکور انسانی بسیار چالش‌برانگیز می‌شود. تست‌های کنکور درس اقتصاد به دلیل تشابه زیاد مباحث ممکن است داوطلبان را گیج کند. این درس در زیرگروه‌های 2، 4 و 5 اهمیت متوسطی دارد و در زیرگروه 3 که شامل رشته‌های مدیریت بازرگانی، مدیریت امور بانکی، مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت دولتی و… می‌شود، بسیار مهم است. ضریب 3 درس اقتصاد در زیرگروه 3 گواهی بر این اهمیت است.

درس اقتصاد شامل بخش‌های مفهومی و مسائل حفظی است که هر کدام روش مطالعه خاص خود را دارند. سخت‌ترین قسمت این درس، بخش مسائل حل‌کردنی است. در کتاب درسی اقتصاد مسائل بسیار ساده و پیش پا افتاده‌ای حل شده که حل کردنشان برای بیشتر داوطلبان بسیار آسان است، اما کسانی که به حل این مسائل ساده اکتفا می‌کنند هنگام در مواجهه با سوالات دشوار کنکور به مشکل می‌خورند و نمی‌توانند به سوالات پاسخ دهند. همین موضوع ممکن است اعتماد به نفس و روحیه آن‌ها برای حل تست‌های سایر درس‌ها را هم تحت تاثیر قرار دهد.

در این بلاگ پست تصمیم گرفتیم بهترین روش مطالعه اقتصاد که تمامی رتبه‌های برتر سال‌های قبل از آن استفاده کرده‌اند را به شما معرفی کنیم تا مطمئن شویم دچار این مشکل نخواهید شد.

اهمیت مطالعه درس اقتصاد کنکور علوم انسانی

اگر با شرکت در کنکور رشته علوم انسانی قصد تحصیل در رشته‌های دانشگاهی محبوبی مانند حسابداری، مدیریت‌ها و اقتصاد را دارید، این درس ضریب بالا و اهمیت ویژه‌ای برای شما دارد و باید برای خواندن آن وقت زیادی را در نظر بگیرید و به هیچ عنوان خواندن اقتصاد را به هفته‌های آخر موکول نکنید. بهتر است این درس را از ابتدا در مدرسه مطالعه کرده باشید تا پایه مفهومی خود را قوی کنید.

تقریبا 52 درصد از داوطلبان کنکور رشته علوم انسانی، حدود 10 تا 40 درصد تست‌های این درس را درست پاسخ می‌دهند، پس شما می‌توانید با پاسخ دادن نصف سوالات اقتصاد کنکور، از رقیبان خود فاصله زیادی بگیرید. در بین داوطلبان کنکور انسانی، افراد بسیار اندکی می‌توانند اقتصاد را 100 درصد بزنند.

تعداد سوالات اقتصاد کنکور تنها 15 سوال است و همین موضوع باعث اهمیت و ارزش تک تک سوالات می‌شود. اگر شما تنها دو سوال را اشتباه پاسخ دهید به جای 100 درصد به حدود 80 درصد خواهید رسید، به همین سبب احتمال این که به درصد منفی برسید هم نسبتا زیاد است. پس باید حواس خود را به خوبی جمع کنید تا با برنامه‌ریزی درست و حل تست‌های مختلف و پیش رفتن طبق بهترین و کامل‌ترین روش مطالعه اقتصاد، بتوانید به راحتی تمامی سوالات اقتصاد کنکور را پاسخ دهید.

مباحث و بودجه بندی اقتصاد در کنکور

15 مورد از سوالات دفترچه تخصصی کنکور انسانی مربوط به درس اقتصاد است و برای جواب دادن به این سوالات تنها 10 دقیقه فرصت دارید؛ این یعنی هر سوال باید در کمتر از یک دقیقه حل شود. حل تست‌های سرعتی برای این درس اهمیت فراوانی دارد. بودجه‌بندی این درس در را جدول زیر آورده‌ایم:

عنوان مبحثتعداد سوالات در کنکور
بازار2
تولید2
پول و بانک2
فقر و توزیع درآمد1
آشنایی با شاخص اقتصادی5
اقتصاد بین الملل2
اقتصاد ایران1

روش مطالعه اقتصاد کنکور

درس اقتصاد شامل سه بخش مفهومی، حفظی و مسائل است که برای مطالعه این درس برای کنکور، بهتر است به روش مطالعه هر کدام به صورت جدا بپردازیم.

روش مطالعه بخش مفهومی اقتصاد

این بخش شامل مباحث کلی کتاب اقتصاد است که شباهت زیادی به یکدیگر دارند. برای مطالعه بخش مفهومی اقتصاد باید زمان زیادی را در نظر گرفت و با تمرکز و دقت بیشتری به مطالعه این قسمت پرداخت. این بخش را باید به خوبی یاد بگیرید تا در خواندن بخش‌های دیگر به مشکل نخورید.

بخش مفهومی اقتصاد شامل موضوعات زیر است:

 • اهمیت بودجه کل کشور
 • اقتصاد در تعالیم اسلام
 • محاسبه تولید کل جامعه
 • تورم، عرضه و تقاضا
 • توزیع درآمد و معیار سنجش آن
 • بهره‌وری (سیاست‌های پولی و مالی)
 • تاثیر عملکرد افراد بر متغیرهای کلان
 • انواع نرخ‌های مالیاتی و دولت توسعه

برای پاسخ به سوالات این بخش باید بتوانید یک مدل‌سازی از مسئله‌ها داشته باشید و داده‌ها و مجهولات را تشخیص داده و از آن‌ها برای رسیدن به جواب درست استفاده کنید. هنگام یادگیری این بخش بهتر است نکته‌ها و موارد مهم را در حاشیه کتاب یا در یک دفتر جداگانه یادداشت کنید و با هر بار مطالعه، این نکات را مرور کنید. حل و بررسی سوالات تستی می‌تواند شما را در مفاهیم تقویت کند.

چطور برای کنکور اقتصاد بخونیم!؟

 

برای دانلود اپلیکیشن یادوین کلیک کنید.

روش مطالعه بخش مسائل اقتصاد

بخش مسائل شامل بیشترین سوالات در کنکور سراسری است. موضوعاتی نظیر محاسبه مالیات، استهلاک درآمد ملی، تولید ناخالص ملی، نرخ اشتغال و بیکاری و… از مسائل درس اقتصاد هستند. حفظ بودن فرمول‌ها گام اصلی حل این مسائل است. برای تسلط بر این بخش باید شروع به تست زدن کنید و هر چقدر می‌توانید بیشتر تمرین کنید.

اگر هنگام حل مسئله یا تستی به مشکل خوردید، در کاغذی آن را یادداشت کرده و به صورت مداوم آن را تمرین کنید تا در ذهن شما ماندگار شود. بیشتر سوالات این بخش به صورت انحرافی طرح می‌شوند و اگر به اندازه کافی تمرین نداشته باشید در حل سوالات به مشکل خواهید خورد. بهترین کار برای یادگیری عمیق مسائل اقتصاد این است که به سراغ تست‌های تالیفی بروید تا راه‌حل‌ها در ذهنتان تثبیت شود.

روش مطالعه بخش حفظی اقتصاد کنکور

تقریبا نیمی از سوالات اقتصاد کنکور انسانی از مباحث حفظی هستند، پس باید متن کتاب را به خوبی بلد باشید و مطالب مهم را یادداشت کنید. بعد از این که کتاب درسی خود را حدود دو بار مطالعه کردید، خلاصه‌نویسی را شروع کنید. در خلاصه‌نویسی سعی کنید جملات را کپی نکنید و به زبان خودتان بنویسید.

برای این که بتوانید نتیجه خوبی از دروس حفظی بگیرید، باید در زمان‌بندی و به دفعات زیاد، مطالب را مرور کنید. زمان‌بندی مرورهایتان بهتر است بر اساس منحنی فراموشی باشد و با برنامه‌ریزی منظم و مشخص درس‌ها را به گونه‌ای بخوانید که کم‌ترین فراموشی را داشته باشد.

7 نکته‌ کلیدی درباره روش مطالعه اقتصاد

 1. مطالعه خط به خط درس و یادداشت‌برداری از مطالب تاثیر بسیاری در حفظ کردن مطالب دارد.
 2. ابتدا یک فصل را مطالعه کرده و بعد شروع به تست زدن کنید. انتخاب تست‌های طبقه‌بندی شده می‌تواند کمک فراوانی در یادگیری مطالب داشته باشد.
 3. درس اقتصاد برای رشته‌های مختلف، بودجه‌بندی متفاوتی دارد، اگر از حالا می‌دانید که می‌خواهید در کدام رشته‌های دانشگاهی تحصیل کنید، طبق بودجه‌بندی مربوط به آن رشته‌ها پیش بروید.
 4. بردن ماشین حساب سر جلسه کنکور ممنوع است. بهتر است هنگام تمرین در منزل از ماشین حساب استفاده نکنید تا موقع حل سوالات در آزمون نهایی یا آزمون سراسری کنکور دچار مشکل نشوید.
 5. نقاط ضعف خود را در این درس پیدا کنید و وقت بیشتری برای از بین بردن این نقاط ضعف بگذارید.
 6. یکی از بهترین راه‌های تسلط در این درس مطالعه سوالات آزمون‌های سال گذشته است.
 7. سوالات درس اقتصاد به دلیل تشابه زیاد، ممکن است سبب گمراهی داوطلب شود بدین ترتیب بهتر است صورت سوال‌ها را کامل و دقیق بخوانید و حتی زیر بخش‌های مهم سوال خط بکشید.

از دشواری اقتصاد نترسید!

درس اقتصاد ممکن است برای بعضی از داوطلبان سخت و مشکل باشد و بسیاری از دانش‌آموزان نتوانند با این درس ارتباط برقرار کنند؛ اما با انجام نکات و گام‌هایی که گفته شد می‌توانید نتیجه‌ فوق‌العاده‌ای در این درس رقم بزنید. این درس را بهتر است از اول کاملا جدی بگیرید و به عنوان یک دانش‌آموز دبیرستان پیگیر درس باشید. در سال کنکور هم هر چه سریع‌تر مطالعه این درس را شروع کنید تا پایه‌ای قوی بسازید.

اگر در حل تست‌ها به مشکل خوردید، نگران نباشید چرا که مسئله‌ای طبیعی است. برای نتیجه بهتر در روش مطالعه اقتصاد می‌توانید از تجربه معلم‌ها و رتبه برتری‌های سال قبل استفاده کنید و نکات بیشتری در مورد حل تست و سوالات کنکور بدانید. برای استفاده رایگان از این تجربه‌های بی‌نظیر می‌توانید اپلیکیشن یادووین را دانلود کنید.

یادوین با بهترین آموزش‌های کنکور و همچنین مشاوره کنکور در کنار شما عزیزان است و مثل یک نقشه راه همراه و یار شماییم 🙂 .مدرسین ما از بهترین اساتید کشوری کنکور هستند که میتونید در کنار این اساتید بهترین خروجی و نمرات را بگیرید.

مشاوره تحصیلی و کنکور در یادوین