تلنگری نو در آموزش ایران

روش مطالعه ریاضی انسانی برای کنکور

روش مطالعه ریاضی انسانی برای دانش‌آموزان این رشته شاید کمی عجیب باشد. ریاضی مظلوم‌ترین درس رشته انسانی است و داوطلبان علاقه چندانی به این درس ندارند. اصلا شاید بعضی‌هایشان به خاطر همین دوری از ریاضیات وارد این رشته تحصیلی شده‌اند! اما دقیقا به همین علت و میانگین درصدی پایین این درس در کنکور انسانی، فرصت خوبی است که برای بهبود رتبه از آن استفاده کنید.

در این مقاله ابتدا اهمیت مطالعه و صرف زمان برای این درس را مرور می‌کنیم و سپس روش مطالعه ریاضی انسانی را با هم بررسی می‌کنیم.

اهمیت آشنایی با روش مطالعه ریاضی انسانی

داوطلبان کنکور انسانی در زمان مطالعه و یادگیری درس ریاضی، دچار اشتباهاتی می‌شوند؛ مانند:

 • ترس عجیب از درس ریاضی: تعداد زیادی از داوطلبان رشته انسانی از درس ریاضی یک ترس ناشناخته دارند و حتی برای کنکور به طور کلی این درس را کنار می‌گذارند! تمام این‌ها به خاطر عدم آشنایی با روش مطالعه ریاضی انسانی است.
 • کمال گرایی در کسب درصد ریاضی: در بین داوطلبان رشته انسانی این تصور اشتباه وجود دارد که به درصد بالایی از درس ریاضی نیاز دارند. در صورتی که به علت پایین بودن میانگین درصد ریاضی در بین داوطلبان کنکور انسانی، با درصدهایی بین 40 تا 50، رتبه‌شان به میزان قابل توجهی بهتر می‌شود. دقت کنید که رسیدن به این درصدها به راحتی و با آشنایی روش مطالعه ریاضی انسانی امکان‌پذیر است.
 • مدیریت زمان: سومین اشتباه داوطلبان انسانی، تصور این است که اگر زمان خود را به ریاضی اختصاص دهند، از دیگر درس‌های خود عقب می‌افتد!! البته که روش مطالعه ریاضی انسانی با دیگر دروس یکسان نیست اما به صرف زمان اضافه‌تر نیازی نیست.

مدیریت زمان و برنامه‌ریزی درست، از اصول موفقیت در کنکور است. برای دریافت مشاوره و برنامه اختصاصی کنکور، با ما تماس بگیرید.

اصول و روش مطالعه ریاضی انسانی

توجه داشته باشید که ریاضی درسی کاملا مفهومی و دقیقا مطابق چهارچوب ذهنی داوطلبان انسانی است. می‌توانید با تسلط بر اصول مطالعه این درس درصد قابل قبولی در کنکور انسانی کسب کنید.

البته ریاضی برخلاف سایر درس‌های رشته انسانی، به حل تمرین و تست بیشتری نیاز داشته و شما باید پس از تسلط نسبی به مفاهیم، با حل تست و رفع اشکال‌های مدوام، کاملا بر ابعاد مختلف مباحث مسلط شوید. قبل از مروز مراحل روش مطالعه ریاضی انسانی، بهتر است از بودجه‌بندی این درس نیز اطلاع داشته باشید.

 

برای دانلود اپلیکیشن یادوین کلیک کنید.

بودجه بندی ریاضی کنکور انسانی

مجموعا در کنکور انسانی، 20 سوال از درس ریاضی با بودجه‌بندی زیر مطرح می‌شود:

ریاضی پایه دهم: 8 سوال

 • فصل عبارت‌های جبری: اتحاد جبری و کاربردها 1 سوال – عبارت‌های گویا 1 سوال
 • فصل معادله درجه دوم: معادله و مسائل توصیفی 1 سوال – معادلات شامل عبارات گویا 1 سوال
 • فصل تابع: نمودار تابع درجه 2، 1 سوال
 • فصل کار با داده‌های آماری: معیارهای پراکندگی 1 سوال
 • فصل نمایش داده‌ها: نمودارهای یک متغیره 2 سوال

ریاضی پایه یازدهم: 6 سوال

 • فصل آشنایی با منطق و استدلال ریاضی: گزاره‌ها و ترکیب گزاره‌ها 1 سوال
 • فصل تابع: اعمال بر روی تابع 2 سوال – توابع پلکانی و قدر مطلق 1 سوال
 • فصل آمار: شاخص‌های آماری 1 سوال – سری‌های زمانی 1 سوال

ریاضی پایه دوازدهم: 6 سوال

 • فصل آمار و احتمال: شمارش 1 سوال – احتمال 2 سوال
 • فصل الگوهای خطی: دنباله حسابی 1 سوال – مدلسازی و دنباله 1 سوال
 • فصل الگوهای غیر خطی: دنباله هندسی 1 سوال

در بین مباحث ریاضی انسانی تنها با تسلط و یادگیری مباحث آمار، احتمال و توابع و پاسخگویی به سوالات آن‌ها، تقریبا نیمی از سوالات ریاضی انسانی را پشت سر گذاشته‌اید! در نتیجه با مشورت مشاور، برای مباحث انتخابی خود برنامه‌ریزی کنید.

مراحل مطالعه ریاضی انسانی

 1. یادگیری مباحث پایه

در درس‌های دیگر کتاب درسی باید اولین منبع مطالعه و یادگیری داوطلبان باشد. اما در درس ریاضی با توجه به ماهیتی که دارد، حضور در کلاس درسی و جزوه‌برداری برای یادگیری مباحث پایه اهمیت زیادی دارد.

اگر جزوه درسی یا منبع مطالعه مناسبی ندارید، برای بهترین برنامه‌ریزی و انتخاب منابع با مشاورین یادووین در تماس باشید.

 1. تست‌زنی آموزشی

مهم‌ترین نکته در روش مطالعه ریاضی انسانی میزان تسلط بر مباحث مختلف است که با مطالعه تنها به دست نمی‌آید. پس از مطالعه منبع اولیه، برای این که یادگیری خودتان را محک بزنید، باید تمرین‌ها و تست‌های مربوط به هر مبحث را حل کنید. حل تست در این مرحله برای یادگیری و مسلط شدن است؛ در نتیجه به گرفتن زمان احتیاجی نیست.

 1. تست‌های زمان‌دار

پس از این که یک مبحث را به ‌خوبی و با تست‌های آموزشی یاد گرفتید، به سراغ تست‌زنی زمان‌دار بروید. همانطور که پیش‌تر گفته شد در کنکور انسانی 20 سوال ریاضی مطرح می‌شود که باید حداکثر در 25 دقیقه حل شوند. اگر در مراحل اولیه نتوانستید مدیریت زمان مناسبی داشته باشید اصلا نگران نشوید؛ به مرور زمان و با حل تست‌های بیشتر این مشکل حل خواهد شد.

 1. مرور و تکرار

در روش مطالعه ریاضی انسانی، باید با داشتن برنامه منظم مرور  و دوره مباحث را انجام دهید. البته که این کار تنها با مطالعه سطحی امکان‌پذیر نیست و باید تست‌های علامت‌دار و نقاط ضعف خود در هر موضوع را مجددا بررسی کرده و سوالات آن را حل کنید.

نکات پایانی روش مطالعه ریاضی انسانی

دقت کنید که به طور معمول بردن ماشین حساب سر جلسه کنکور ممنوع است. به همین علت در حین مطالعه و تست‌زنی ریاضی سعی کنید از ماشین حساب استفاده نکنید تا تسلط لازم را به دست آورید.در نهایت هم درس ریاضی را برای خودتان سخت نگیرید. شما می‌توانید مطالعه صحیح این درس، از آن برای رسیدن به اهداف و رتبه دلخواه خودتان استفاده کنید.  با مشاوران و مدرسان یادوین همراه باشید تا شما زا تا پایان این مسیر و رسیدن به بهترین رتبه در کنکور یاری کنیم.

مشاوره تحصیلی و کنکور در یادوین