تلنگری نو در آموزش ایران

کنکور تجربی 1402؛ رشته‌ها، ثبت نام، بودجه‌بندی، منابع

یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در بین دانش‌آموزان، رشته تجربی است. یک تفکر اشتباه در رابطه ‌با این رشته و میزان قبولی داوطلبان در کنکور سراسری وجود دارد، به این معنا که هر دانش‌آموزی که از نظر درسی موفق بوده و نمرات بالایی دارد، لازم است که در این رشته شرکت کند. با این‌حال ورود به رشته تجربی و ادامه تحصیل و مخصوصاً گذراندن کنکور تجربی توانایی‌های بسیار بیشتری را می‌طلبد. اگر شما هم در حال آماده ‌شدن برای کنکور تجربی هستید، لازم است که این نکات را بررسی کنید و به‌این‌ترتیب بتوانید حساب‌شده‌تر قدم برداشته و انرژی خود را صرف موارد بیهوده نکنید. با ما همراه باشید تا این نکات را بررسی کنیم.

رشته‌های کنکور سراسری

هر ساله کنکور سراسری در ۵ رشته اصلی تجربی، انسانی، ریاضی، هنر و زبان‌های خارجی برگزار می‌شود. به‌طوری‌که داوطلبان رشته‌های نظری می‌توانند علاوه بر گروه آزمایشی خود در کنکور گروه هنر و زبان‌های خارجی نیز به انتخاب خود شرکت کنند. هر یک از این شاخه‌ها، رشته‌های معروف و پردرآمدی دارند که داوطلبان بیشتر برای آنها تلاش کرده و رقابت می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال اگر جزو داوطلبان رشته‌های گروه آزمایشی علوم‌انسانی هستید، در وهله اول مسلماً تلاش دارید که در رشته‌های حسابداری، حقوق، مدیریت و روان‌شناسی شانس قبولی خود را افزایش دهید. در حال حاضر و با توجه ‌به تحقیقات آماری ۴۶ درصد از دانشجویان کشور در حال تحصیل در رشته‌های علوم‌انسانی هستند که بخش بزرگی از آنها را دانشجویان رشته حقوق و روان‌شناسی تشکیل می‌دهند.

اغلب داوطلبان رشته ریاضی در زمان رقابت در کنکور سراسری ریاضی رشته‌های تاپ و سطح بالایی همچون مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی صنایع، مهندسی کامپیوتر و مهندسی عمران را مدنظر قرار می‌دهند. این رشته‌های پرطرفدار، بازار کار بسیار مناسبی نسبت به دیگر رشته‌ها دارند و از این ‌جهت همواره با استقبال مواجه می‌شوند. در مقابل رشته‌های دیگری همچون مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی نساجی، مهندسی هوافضا، مهندسی پزشکی، مهندسی انرژی، مهندسی اپتیک و لیزر، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی و… نیز طرفداران مخصوص به خود را دارند.

حالا با محبوب‌ترین رشته کنکور سراسری یعنی علوم تجربی مواجه هستیم که رشته‌های پرطرفدار آن را می‌توان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی عنوان کرد. داوطلبان کنکور سراسری تجربی می‌توانند در کنار این موارد در رشته‌های دیگر نیز همچون فیزیوتراپی، دامپزشکی، بیوتکنولوژی، رادیولوژی، مامایی، پرستاری، کادر درمان، هوشبری، علوم آزمایشگاهی، اتاق عمل، گفتاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، مهندسی کشاورزی، شیمی، زمین شناسی، اعضای مصنوعی و… مشغول به کار شوند.

متقاضیان گروه آزمایشی هنر برای قبولی در رشته‌هایی همچون بازیگری، طراحی، صنعتی، نقاشی، سینما، گرافیک، عکاسی و… با یکدیگر رقابت می‌کنند. نقطه متمایزکننده این گروه آزمایشی با دیگر گروه‌ها برخورداری از آزمون عملی است. در واقع متقاضیان پس از قبولی در هر یک از این رشته‌ها بایستی در آزمون عملی شرکت کرده و به مصاحبه‌گران و داوران آزمون ثابت کنند که دانش و مهارت کافی را در این زمینه دارند و می‌توانند در آن مشغول به کار شوند.

کنکور زبان که یکی از پرمتقاضی‌ترین کنکورهای سراسری به شمار می‌رود. سه رشته اصلی آموزش زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی و زبان و ادبیات زبان انگلیسی دارد و از نظر درآمد و فرصت‌های شغلی بسیار مناسب هستند. در کنار این مورد رشته زبان عربی نیز وجود دارد که جزو رشته‌های این گروه آزمایشی تلقی نمی‌شود و داوطلبان برای ادامه تحصیل در آن باید از طریق کنکور انسانی اقدام کنند.

زمان شروع ثبت‌نام کنکور تجربی

کنکور تجربی و به طور کلی کنکور تمامی گروه‌های آزمایشی تغییرات زیادی داشته‌اند و به لطف دو مرحله‌ای بودن آنها، داوطلبان نیز می‌توانند در دو زمان متفاوت اقدام به ثبت‌نام کنند. در سال ۱۴۰۲ نیز انتظار می‌رود که مانند سال قبل، زمان آزمون کنکور تجربی در روزهای ۱۴ و ۱۵ تیر و ۲۹ و ۳۰ دی برگزار شود. زمان ثبت‌نام کنکور تجربی هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور که مجری برگزاری کنکور سراسری در تمام گروه‌های آزمایشی است، اطلاع‌رسانی می‌شود. در این زمان شما می‌توانید با در دست داشتن کد ملی خود از طریق وب‌سایت رسمی این مرکز برای شرکت در این آزمون سرنوشت‌ساز ثبت‌نام کنید.

داوطلبان در سال جاری از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ فرصت داشتند که برای کنکور تجربی نام‌نویسی کنند که این مدت برای کنکور دی‌ماه به احتمال زیاد از ۸ لغایت ۱۴ آبان در نظر گرفته خواهد شد.

مهلت ثبت‌نام کنکور تجربی

هر ساله متقاضیان شرکت در کنکور تجربی و دیگر گروه‌های آزمایشی از فرصت یک هفته‌ای برای ثبت‌نام برخوردار می‌شوند که البته سازمان سنجش فرصت مجددی را نیز با عنوان تمدید مهلت ثبت‌نام کنکور برای بازماندگان از نام‌نویسی و یا افرادی که قصد ویرایش اطلاعات خود را دارند، اختصاص می‌دهد. از این‌ جهت چنانچه در زمان مقررشده توسط سازمان سنجش نتوانستید در آزمون نام نویسی کنید، می‌توانید از فرصت ۲ الی ۳ روزه تمدید مهلت ثبت‌نام استفاده کنید.

کنکور تجربی

برنامه‌ریزی کنکور تجربی

برای موفقیت در کنکور رشته تجربی مهم‌تر از هر عامل دیگری، برنامه‌ریزی است که اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد. برنامه‌ریزی برای کنکور تجربی باید به نحوی انجام بگیرد که هم تمامی دروس را پوشش دهد و هم بودجه‌بندی را اعمال کرده و تغییرات مهم ایجاد شده را لحاظ کند. در حال حاضر اصلی‌ترین تغییرات کنکور سراسری تنها حذف دروس عمومی نیست؛ بلکه حذف زیر گروه‌ها از کنکور سراسری تجربی نیز دیگر اتفاق مهمی به شمار می‌رود که رخ داده است. این اتفاق به این معنا است که رشته‌های تحصیلی این گروه آزمایشی همگی در یک گروه قرار می‌گیرند و ضرایب دروس تخصصی نیز برای تمامی آن‌ها به صورت یکسان محاسبه می‌شود. در واقع بر اساس این تغییر، دیگر لازم نیست که نگرانی از بابت ضرایب دروس تخصصی با توجه ‌به رشته مورد نظر خود داشته باشیم؛ چرا که تمامی آن‌ها به یک اندازه از اهمیت برخوردارند.

با توجه‌ به تمامی این موارد لازم است که برنامه‌ریزی اصولی و دقیق انجام شود و روش مطالعه هر درس نیز با توجه‌ به سبک سؤالات مطرح‌شده از آن در کنکور سراسری به داوطلب آموزش داده شود. برنامه‌ریزی اصولی برای کنکور تجربی به دو عامل بسیار مهم یعنی بودجه‌بندی کنکور و توانایی‌های جسمی و ذهنی داوطلب بستگی دارد و بهتر است که توسط یک فرد متخصص در این حوزه انجام گیرد. برای این کار می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مشاوره کنکور تجربی

زمانی که داوطلبان و دانش‌آموزان برای دریافت مشاوره کنکور تجربی به ما مراجعه می‌کنند، در ابتدا چند نکته اساسی را با آنها مطرح می‌کنیم. اولین نکته‌ای که در این زمان مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، تغییرات ایجادشده در کنکور پیش‌رو است. به طور مثال در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ تأثیر معدل به میزان ۴۰ درصد و به صورت قطعی در نظر گرفته شده است. به این معنا که همچون سال‌های گذشته این تأثیر مثبت نیست و برای تمامی داوطلبان اعمال می‌شود. فارغ‌التحصیلان نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی باید نمرات امتحان نهایی دیپلم و پیش‌دانشگاهی خود را ارائه دهند. در صورتی‌که فارغ‌التحصیلان نظام جدید 6-3-3 کافی است که نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم خود را در نظر بگیرند.

دومین نکته‌ای که در زمان ارائه مشاوره کنکور تجربی با دانش‌آموزان در میان می‌گذاریم، انتخاب و مطالعه منابع کنکور سراسری است. اصلی‌ترین منابع را می‌توان کتاب‌های درسی عنوان کرد. هر داوطلب ابتدا باید به مطالعه کتب درسی پرداخته و از تسلط کافی روی آنها برخوردار باشد، سپس می‌تواند به سمت کتاب‌های تستی و کمک آموزشی روی آورد.

در این زمان بسیاری از داوطلبان اقدام به تهیه انواع کتاب‌های آموزشی تستی از منابع و انتشارات گوناگون می‌کنند که از نظر ما کاری بسیار اشتباه است؛ چرا که می‌تواند سبب سردرگمی فرد شده و میزان یادگیری را تا حد زیادی کاهش دهد. در نتیجه برای کاهش استرس و اضطراب بهتر است که تنها روی یک منبع متمرکز شوید و این نکته را نیز فراموش نکنید که طراحان سؤالات کنکور منابع خود را تنها منابع ارائه‌شده توسط سازمان سنجش یا همان کتب درسی در نظر می‌گیرند.

منابع کنکور تجربی

کسب موفقیت در کنکور سراسری تجربی با انتخاب منابع مناسب ارتباط مستقیمی دارد. امروزه با سخت شدن رقابت در کنکور سراسری و مخصوصاً گروه تجربی منابع بسیار زیادی در بازار ارائه شده‌اند که نیاز داوطلبان را به خوبی پاسخ می‌دهند. با این‌ حال بسیاری از این منابع غیراستاندارد، حجیم و وقت‌گیر بوده و انرژی و وقت زیادی را از داوطلب می‌گیرند؛ از این‌ جهت در زمان انتخاب منابع دقت کنید.

یک راهکار ساده و کاربردی آن است که به وب‌سایت سازمان سنجش مراجعه کنید، این سازمان هرساله اطلاعیه‌ای با عنوان کتب درسی مشخص‌شده از طرف آموزش و پرورش ارائه می‌دهد که در آن سرفصل‌های دروس کنکور را برای هر یک از رشته‌ها مشخص کرده است. با توجه ‌به اینکه در کنکور سال جاری تمامی 5 درس گروه تجربی که شامل زمین شناسی، زیست، شیمی، تجربی و ریاضی هستند به یک اندازه اهمیت دارند، پیشنهاد ما به شما آن است که وقت خود را به درسی که به آن علاقه بیشتری داشته و استعداد بالاتری در آن دارید اختصاص دهید و منابع مرتبط با آن را تهیه کنید. به این ترتیب به نتیجه دلخواهی دست خواهید یافت.

شما داوطلبان می‌توانید با کمک گرفتن از کتاب‌های تستی، مهارت تست‌زنی خود را تقویت کرده و با توجه‌ به اینکه سؤالات کنکور تجربی به سمت مفهومی شدن رفته‌اند، شانس قبولی خود را افزایش دهید. هرچه بیشتر از روش صحیح تست‌زنی در کنکور آگاهی بیابید، به همان اندازه می‌توانید با سرعت بالاتری به سؤالات کنکور تجربی پاسخ دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مطلب منابع کنکور تجربی را مطالعه فرمایید.

کنکور تجربی

مطلب مرتبط: مشاوره کنکور

بودجه‌بندی کنکور

با توجه به بودجه‌بندی کنکور، می‌توان تشخیص داد که چه تعداد سؤالاتی از هر مبحث در کنکور مطرح می‌شود. دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان پایه متوسطه دوم برای تحصیل در رشته دلخواه خود می‌توانند از این بودجه‌بندی نهایت استفاده را ببرند. به این صورت که اهمیت هر یک از مباحث را درک کرده و بر اساس آن برنامه‌ریزی هدفمند و اصولی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال بودجه‌بندی سؤالات کنکور رشته تجربی هر دوره با توجه‌ به دوره قبلی آن تنظیم می‌شود.

بودجه‌بندی کنکور این طور نیست که هر سال سازمان سنجش اطلاعیه‌ای را در رابطه‌ با آن منتشر کند؛ در واقع این کار توسط خود داوطلبان و مشاوران انجام می‌گیرد که اهمیت هر یک از دروس و مباحث را مشخص می‌سازد. در طی سال گذشته، کنکور تغییرات بسیار زیادی داشته و از این ‌جهت بودجه‌بندی کنکور تجربی تیرماه ۱۴۰۲ با توجه ‌به بودجه‌بندی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ که در دی‌ماه برگزار شد، تعیین می‌شود. شما می‌توانید با دقت بیشتری در این زمینه مطالعه کرده و جمع‌بندی مطالب را به انجام برسانید.

به‌عنوان‌مثال در زمانی که برای مطالعه درس زیست برنامه‌ریزی می‌کنید، باید این بودجه‌بندی را در نظر داشته باشید. به ‌این ‌ترتیب مدیریت زمان بهتری خواهید داشت و زمان اصلی خود را برای مطالب پراهمیت‌تر بررسی می‌کنید.

بودجه‌بندی دروس عمومی و اختصاصی کنکور

از سال ۱۴۰۱ به بعد دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شده‌اند. حذف دفترچه سؤالات عمومی به این معناست که دیگر نیازی نیست به بودجه‌بندی این دروس در کنکور سراسری تجربی اهمیت دهید. در عوض می‌توانید بیشتر زمان خود را برای بررسی بودجه‌بندی مباحث این دروس در آزمون نهایی اختصاص دهید. چراکه اهمیت معدل نیز در آزمون‌های کنکور سال‌های جاری افزایش یافته و لازم است که آن را نیز در نظر بگیرید.

سؤالات کنکور تجربی، ریاضی، انسانی و… از این پس تنها از دروس اختصاصی این رشته‌ها در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم طرح می‌شوند و طی آزمون در قالب چند دفترچه در اختیار شما قرار می‌گیرند.

کنکور تجربی

مطلب مرتبط: ویژگی های بهترین مشاور کنکور تجربی

نحوه ثبت‌نام کنکور تجربی

برای ثبت‌نام در کنکور تجربی لازم است که به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. این سازمان هرساله طبق روال اطلاعیه‌ای از زمان و نحوه ثبت‌نام تمامی گروه‌های آزمایشی از جمله علوم تجربی را ارائه می‌دهد. شما داوطلبان گرامی نیز می‌توانید در زمان مقرر با مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام در این آزمون نام‌نویسی کنید. برای این کار کافی است به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده، گزینه سراسری را کلیک کرده و گزینه ثبت‌نام را انتخاب کنید.

پیش از هر گونه ثبت‌نام، واریز وجه و نام‌نویسی لازم است. ابتدا شرایط ثبت‌نام را که در دفترچه ثبت‌نام کنکور گنجانده شده، مطالعه کنید. درصورتی‌که در این زمینه با هرگونه سؤال و ابهام مواجه شدید، کافی است آن را با ما در میان بگذارید و در زمان کوتاه پاسخ مورد نظر خود را بیابید.

نتیجه‌گیری

آزمون کنکور تجربی در سال جدید در دو نوبت دی‌ماه و تیر ماه برگزار می‌شود. از تغییرات اصلی این کنکور می‌توان به حذف زیرگروه‌ها و حذف دروس عمومی اشاره کرد. برای موفقیت در کنکور این گروه آزمایشی لازم است که منابع درسی این آزمون را به‌خوبی مطالعه کرده و برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشید. اصلی‌ترین نکته‌ای که در برنامه‌ریزی لازم است آن را در نظر بگیرید، بودجه‌بندی دروس و تشخیص سؤالات پرتکرار است. علاوه بر این، شما به عنوان داوطلب گروه‌های آزمایشی اصلی، می‌توانید در یک یا دو رشته امتحانی فرعی یعنی زبان و هنر نیز به سادگی شرکت کنید.

در این مطلب به بررسی کامل کنکور تجربی پرداختیم. ما در یادوین برنامه ویژه‌ای برای کنکور تجربی داریم تا مسیر موفقیت را برای شما هموار کنیم. اپلیکیشن یادوین را دانلود کنید تا با ویژگی‌ها و امکانات ما بیشتر آشنا شوید. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شده باشد.

Contact with Yadovin

 

  • شروع ثبت نام کنکور تجربی از چه زمانی است؟
  • بودجه بندی کنکور تجربی به چه صورت است؟