تلنگری نو در آموزش ایران

روش مطالعه روانشناسی کنکور

دریافت مشاوره آموزشی در یادوین

 در مقاله‌های قبلی، درباره‌ی اهمیت درس روانشناسی و بودجه‌بندی آن در کنکور انسانی صحبت کردیم. پس از اطلاع از این موضوع، برای دریافت بهترین نتیجه باید با روش مطالعه روانشناسی کنکور به طور کامل آشنا شوید. در این مقاله‌  نکات مهمی در رابطه با نحوه مطالعه روانشناسی کنکور آورده شده است،رعایت این نکات و همراهی مشاوره کنکور می‌تواند منجر به کسب درصدهای بالاتری از درس روانشناسی شود.

چرا باید روش مطالعه روانشناسی کنکور را بدانیم؟!

هنوز هم داوطلبانی وجود دارند که همه‌ درس‌ها را –چه تخصصی و چه عمومی– با یک روش کلی مطالعه می‌کنند! واضح است که با توجه به تفاوت دروس، سختی یا آسانی آن‌ها، ضریب، بودجه‌بندی در کنکور و موارد دیگر، روش مطالعه‌ هر درس باید با دیگری متفاوت باشد.علاوه بر این، داوطلبان می‌توانند با کمک گرفتن از یک مشاور تحصیلی با تجربه، روش اختصاصی خود را برای مطالعه‌ هر درس پیدا کنند که مطابق با شخصیت، علاقه و نوع توانایی‌هایشان آن‌ها را به بهترین نتیجه برساند.درس روانشناسی یکی از درس‌های اختصاصی رشته‌ علوم انسانی است و برای رشته‌های علوم تربیتی، روانشناسی، مشاوره، علوم سیاسی و به طور کلی رشته‌های زیر گروه 4 و 5 اهمیت زیادی دارد. بنابراین به دست آوردن درصد بالای 50 در روانشناسی، که در رتبه و انتخاب رشته اثر زیادی دارد، به سادگی امکان‌پذیر است. از آنجا که سوالات این درس تنها از یک کتاب مطرح می‌شوند، می‌توانید با جمع‌آوری اطلاعات کامل درباره بودجه بندی روانشناسی کنکور و روش مطالعه روانشناسی کنکور و مطالعه صحیح و اصولی این درس، به خوبی به سوالات آن پاسخ دهید.در نظر داشته باشید که به علت ماهیت درس روانشناسی باید بتوانید هم در زمان مطالعه و هم پس از آن، مطالب و مفاهیم را به خوبی با یکدیگر ارتباط بدهید. علاوه بر این اگر قصد دارید سوالات دفترچه کنکور انسانی را به ترتیب جواب دهید، باید با خستگی ذهن نیز به خوبی کنار بیایید. خبر خوب این است که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد؛ تمام این کارها با پیاده‌سازی روش مطالعه روانشناسی کنکور قابل اجرا هستند.

برای دانلود اپلیکیشن یادوین کلیک کنید.

اصول و روش مطالعه روانشناسی کنکور

حالا که با اهمیت مطالعه هر درس با روش مطالعه‌ اختصاصی آن آشنا شدید، روش مطالعه روانشناسی کنکور را در ادامه مرور می‌کنیم.

1. کتاب درسی؛ مهم‌ترین قسمت روش مطالعه روانشناسی کنکور

در همه کنکورها از جمله کنکور انسانی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین منبع سوالات کتاب درسی است. درس روانشناسی هم از این قاعده مستثنی نیست و تمامی سوالات روانشناسی کنکور از کتاب روانشناسی پایه یازدهم طراحی می‌شوند. به همین علت منبع اصلی در روش مطالعه روانشناسی کنکور، خود کتاب است. پیش از این که به سراغ هر نوع کتاب کنکور و تست بروید بهتر است کتاب درسی اصلی را حداقل یک‌بار به طور کامل مطالعه کنید.

در زمان مطالعه کتاب درسی روانشناسی به موارد زیر باید توجه داشته باشید:

 • حفظ تمرکز در حین مطالعه: دقت کنید که این درس حفظیات زیادی دارد و اگر به اندازه کافی متمرکز نباشید، ممکن است نتوانید به خوبی مطالب آن را به ذهن بسپارید.
 • مطالعه و توجه به کلمات کلیدی: در درس‌های کتاب روانشناسی کلماتی کلیدی وجود دارند که موضوعات اصلی هستند. در مطالعه‌ هر پاراگراف کتاب به عنوان منبع اصلی، سعی کنید خودتان این کلمات را پیدا کنید و ارتباط آن‌ها را با موضوع اصلی درس کشف کنید.
 • تحلیل مطالب درس پس از پایان مطالعه: یکی از مهم‌ترین قسمت‌های روش مطالعه روانشناسی کنکور تحلیل کردن محتوای دروس است. پس از پایان مطالعه هر درس، سعی کنید کامل آن را تحلیل کنید؛ این کار به ماندگاری و فهم بیشتر مطالب در ذهن کمک می‌کند و آن‌ها را از حالت حفظیات صرف خارج می‌کند.

2. استفاده از کتاب‌های کمک درسی و درسنامه‌ها

پس از خواندن کتاب درسی اصلی و برای مطالعه عمیق‌تر می‌توانید از کتاب‌های کمک درسی و درسنامه‌های آن‌ها کمک بگیرید. این مرحله از روش مطالعه روانشناسی را می‌توانید هم‌زمان با مطالعه‌ کتاب درسی هم پیش ببرید.

3. تست زنی؛ اصلی‌ترین بخش روش مطالعه روانشناسی کنکور

پس از مطالعه منابع (کتاب درسی اصلی و کمک درسی)، باید یادگیری خود را محک بزنید. در مراحل ابتدایی بهتر است تعدادی تست را بدون زمان‌بندی و فقط به هدف سنجش میزان تسلط خود حل کنید. پس از آن پاسخنامه را بررسی کرده و مجددا در مباحثی که مشکل داشته‌اید، عمیق‌تر مطالعه کنید.

مطالعه و تست زنی مکرر، مهم‌ترین بخش روش مطالعه روانشناسی

با توجه این که درس روانشناسی حفظیات زیادی دارد و حتی بخش‌های تحلیلی آن نیز با مطالب حفظی کاملا مرتبط هستند، مطالعه مکرر و حل کردن مداوم تست‌ مهم‌ترین بخش روش مطالعه روانشناسی کنکور است.زمانی که از رتبه‌های برتر کنکور انسانی که درصدهای قابل توجهی در این درس کسب کرده‌اند درباره روش مطالعه‌شان پرسیده می‌شود، روی دو موضوع تاکید زیادی دارند: مطالعه کامل و دقیق و حل تست‌های زیاد.در وبلاگ یادوین می‌توانید با انواع روش‌های تست‌زنی و تحلیل و بررسی آن‌ها آشنا شوید و بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

روش مطالعه روانشناسی با توجه به تیپ بندی سوال‌ها

برای رسیدن به بهترین روش مطالعه درس روانشناسی، بهتر است انواع سوالاتی که در کنکور مطرح می‌شود را بررسی کنیم. با بررسی کنکور در سال‌های مختلف، می‌توان 20 سوال روانشناسی موجود در دفترچه کنکور را به 5 تیپ کلی تقسیم کرد. در ادامه این تیپ‌ها را به طور کامل توضیح داده‌ایم:

 1. سوالات حفظی: در این نوع سوالات هدف طراح سوال، عین متن کتاب درسی یا نزدیک به آن است. البته در سال‌های اخیر سهم این تیپ از سوالات کمتر شده و طراحان بیشتر به سمت تالیف سوالات مفهومی و ترکیبی رفته‌اند.
 2. سوالات مفهومی: سوالات مفهومی از مطالب کتاب درسی طرح می‌شوند و با استفاده از متن کتاب مفاهیمی را با مثال‌های متعدد مطرح می‌کنند. داوطلبان باید مفهوم اصلی موجود در کتاب را بدانند تا توانایی پاسخ دادن به سوال‌ها را داشته باشند.
 3. سوالات چالش برانگیز: این دسته از سوالات نسبت به سوالات معمولی حد بالاتری دارند. برای پاسخگویی به این سوالات داوطلبان باید همزمان به چندین موضوع و مفهوم مسلط باشند.
 4. سوالات ترکیبی: همان طور که از اسم آن‌ها مشخص است، این سوال‌ها از ترکیب مفاهیم مختلف در یک یا چند درس مختلف مطرح می‌شوند. داوطلبان در روش مطالعه روانشناسی کنکور باید تمرکز خود را بر روی این دسته از سوالات قرار دهند. البته با توجه به تک‌درس بودن روانشناسی و تعداد کم درس‌ها، این موضوع برایتان سختی چندانی نخواهد داشت.
 5. سوالات تصویری: جدیدترین تیپ سوالات کنکور انسانی، سوالات تصویری هستند. با توجه به کتاب روانشناسی نظام جدید امکان طرح چنین سوالاتی زیاد است؛ در نتیجه در روش مطالعه روانشناسی کنکور به این موضوع توجه داشته باشید.

در اپلیکیشن یادوین می‌توانید به آسانی به سوالات کنکور سال‌های گذشته به همراه پاسخ تشریحی ویدیویی دسترسی داشته باشید.همین حالا اپلیکیشن را نصب کنید.

کسب درصدهای بالا با روش درست مطالعه روانشناسی

درس روانشناسی از دروس نسبتا ساده رشته انسانی به حساب می‌آید. مطمئن باشید با یاد گرفتن روش مطالعه روانشناسی کنکور به شیوه صحیح و برنامه‌ریزی اصولی، به دست آوردن درصدهای بالا در این درس آن‌قدرها که فکر می‌کنید دشوار نخواهد بود. فراموش نکنید که رمز موفقیت، تکرار و استمرار است.اگر فکر می‌کنید برای آمادگی برای کنکور رشته علوم انسانی 1402 به مشاوره احتیاج دارید، با مشاوران ما تماس بگیرید.

یادوین با بهترین آموزش‌های کنکور و همچنین مشاوره کنکور در کنار شما عزیزان است و مثل یک نقشه راه تا اخر مسیر همراه و یار شما می ماند مدرسین ما از بهترین اساتید کشوری کنکور هستند که می‌توانید در کنار این اساتید بهترین خروجی و رتبه را در این درس انتظار داشته باشد.

 • چرا باید روش مطالعه روانشناسی کنکور را بدانیم؟
 • تیپ بندی سوالات کنکور روانشناسی چگونه است؟
 • مهم‌ترین بخش مطالعه روانشناسی کنکور چیست؟